Trwa ładowanie...

Długi weekend - co zwiedzać w okolicach Warszawy?

Jutro święto, więc niektórzy wykorzystają to, by wziąć wolny piątek i zrobić sobie mini wakacje

Długi weekend - co zwiedzać w okolicach Warszawy?
d1ir66b
d1ir66b

Zastanawiasz się, gdzie można pojechać, by coś zobaczyć, a nie było zbyt daleko od miasta? Przygotowaliśmy zestaw propozycji dla tych, którzy w długi weekend nie wyjeżdżają daleko poza miasto - ale nie chcieliby też siedzieć w domu. Wokół Warszawy, w odległości mniej więcej 50 kilometrów, jest mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź!

Twierdza Modlin

To unikatowy zabytek fortyfikacyjny. Mieści się około 35 kilometrów od stolicy. Zwiedzać można indywidualnie lub z przewodnikiem. Zobaczymy tam Cytadelę z przedmościami, wewnętrzny i zewnętrzny pierścień (w sumie 18 fortów), zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe i pozostałości umocnień polowych i fortyfikacji polskich z 1939 roku. Często można tam spotkać ekipy filmowe (tutaj kręcono m.in sceny z filmów C. K. Dezerterzy, Kiler, 1920 Bitwa Warszawska czy serial Czas honoru)
. Jest tez zaplecze gastronomiczne - spokojnie można wybrać się tam na cały dzień. Niestety, nie wszystkie obiekty są ogólnie dostępne. Część z nich cały czas jest w posiadaniu Wojska i zwiedzanie ich jest możliwe jedynie z Przewodnikiem.

STRONA Twierdzy

MAPA dojazdu z Centrum

d1ir66b

Pułtusk

Kiedyś – synonim prowincji. To stąd awansował do Warszawy najsłynniejszy polski dozorca, Stanisław Anioł z serialu Alternatywy 4. Tymczasem w Pułtusku jest co zwiedzać - miasteczko słynie z najdłuższego w Europie rynku. Znajdziemy tam też gotycką Bazylikę kolegiacką, zamek biskupi usytuowany na brzegu Narwi z XIV-XVI wieku (obecnie Dom Polonii). Przebywali tu m.in. król Zygmunt Waza i król szwedzki Karol XII. Jest tu też wiele zabytkowych kościółków i terenów na Narwią, które można zwiedzać. Porządnie zjeść można w Domu Polonii. Tutaj też wciąż odbywają się jarmarki i spektakle historyczne. Do miasteczka można właściwie dojechać w godzinę.

STRONA Zamku w Pułtusku

MAPA dojazdu

Sochaczew

W tej małej miejscowości, położonej 60 kilometrów od stolicy, aż roi się od miejsc do zwiedzania. Jest tu słynne Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzeum Kolei Wąskotorowej (w kolekcji aż 200 zabytkowych pojazdów szynowych!), a tuż obok, w Żelazowej Woli znajduje się dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin. W Sochaczewie i okolicach znajdziemy m.in. ratusz miejski, pobudowany w roku 1828, ruiny zamku książąt mazowieckich wzniesionego około XIV wieku, zespół pałacowy w Czerwonce: klasycystyczny pałac zbudowany około 1800 czy zespół dworski w Chodakowie. Wycieczka na cały dzień!

d1ir66b

STRONA Muzeum w Sochaczewie

MAPA dojazdu

Mniszew

Oddalony ok. 50 km od Centrum, to przede wszystkim Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego. Na porośniętym lasem wzgórzu odnajdziemy atmosferę II Wojny - okopy, schrony bojowe i umocnienia. Umieszczono tu sporo sprzętu pancernego i artyleryjskiego: są tu czołgi, armaty, moździerze, amfibie, katiusze. Bardzo dużo sprzętu - możemy przenieść się w czasy "Czterech pancernych" za śmieszne pieniądze. Skansen znajduje się zaraz przy głównej drodze (należy zwrócić uwagę na stojący przy drodze czołg). Parking jest darmowy, jest też mała gastronomia. Dotrzemy tam z Centrum w ciągu godziny.

d1ir66b

MAPA dojazdu

Kampinos

A właściwie Puszcza Kampinoska. Zielone płuca stolicy. Ulubiony teren wycieczek. Jest jedynym, wśród innych europejskich rezerwatów o takiej skali, graniczącym z tak dużą aglomeracją miejską. Ze względu na wyjątkowość, ruch turystyczny podlega w puszczy jednak określonym ograniczeniom. Wytyczono jednak blisko 350 km szlaków dla turystyki pieszej oraz ponad 200 km tras rowerowych dla cyklistów. Znajdziemy je na TEJ mapie.

Skąd zacząć? Proponujemy miejscowość Granica, w której mieści się przepiękny Park Etnograficzny oraz duży obszar łąk, turzycowisk i szuwarowisk zwany Olszowieckim Błotem.

d1ir66b

MAPA dojazdu

To oczywiście nie są wszystkie propozycje - wybraliśmy pięć najpopularniejszych. Jeżeli macie swoje miejsca, swoje sposoby spędzenia aktywnie długiego weekendu w pobliżu Warszawy - piszcie!

d1ir66b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ir66b
Więcej tematów