PolskaWallstroem: gratuluję Polsce przyjęcia ustawy ratyfikacyjnej

Wallstroem: gratuluję Polsce przyjęcia ustawy ratyfikacyjnej

Przebywająca z wizytą w Warszawie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallstroem pogratulowała polskiemu parlamentowi przyjęcia ustawy ratyfikującej Traktat Lizboński.

Wallstroem, która spotkała się z sejmową i z senacką Komisją do Spraw Unii Europejskiej podkreśliła, że jest to bardzo istotny sygnał dla innych państw europejskich, który pomoże UE działać z większą jednością na forum światowym.

Dzięki Traktatowi z Lizbony rola narodowych parlamentów zostanie wzmocniona i należycie uznana - zaznaczyła.

Zdaniem Margot Wallstroem, to parlamenty narodowe stanowią dziś jądro demokracji w Europie. Jak zaznaczyła, Traktat Lizboński wprowadza Unię Europejską w nową erę dialogu pomiędzy parlamentami narodowymi, a instytucjami europejskim.

Dzięki traktatowi Unia Europejska będzie mogła lepiej przygotować się do zmierzenia z trudnymi problemami jak globalizacja, zmiany klimatu, bezpieczeństwo energetyczne, zrównoważony rozwój, przestępczość transgraniczna i migracja - podkreśliła Wallstroem.

Przedstawiła również priorytety polityczne Komisji Europejskiej na kolejny rok.

Jak poinformowała, w 2009 roku Komisja zajmie się głównie promowaniem zrównoważonego rozwoju i zatrudnienia w krajach Unii, przeprowadzeniem reform gospodarczych oraz wprowadzeniem strategii innowacyjnej.

Jednym z priorytetów na kolejny rok będzie również podjęcie działań zmierzających do zredukowania emisji dwutlenku węgla, oraz wyeliminowanie zagrożenia chemicznego i biologicznego. Ponadto Komisja zajmie się prowadzaniem wspólnej polityki imigracyjnej i sąsiedztwa oraz skonsolidowaniem Europy jako globalnego partnera.

Strategia roczna zakłada również wprowadzenie prerogatyw w obszarze komunikacji, dotyczących reformy budżetu, wzrostu zatrudnienia, kwestii energetycznych i klimatycznych.

Polska ma tutaj do odegrania istotną rolę. Jako rzetelny partner Unii, wspólnie może ukształtować nadchodzące lata i zmieniać życie, zarówno polskich jak i europejskich obywateli na lepsze, a jednocześnie odgrywać wspólnie bardzo aktywną rolę na scenie globalnej - powiedziała Wallstroem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)