Trwa ładowanie...
d2d7wnk
IARReuters

Walki na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, w pobliżu meczetu Al-Aksa, doszło do walk między Izraelczykami i Palestyńczykami. Setki Żydów, świętujących Tisza be Aw - rocznicę zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej - usiłowało wejść do meczetu. Niedługo potem izraelska policja rozpoczęła szturm świątyni, wrzucając do wnętrza granaty ogłuszające.
Share
d2d7wnk

W wydanym oświadczeniu izraelscy policjanci tłumaczyli, że szturm meczetu był wymierzony w Palestyńczyków podejrzewanych o magazynowanie fajerwerków i bomb paliwowych, wykorzystywanych w trakcie starć ze stroną żydowską. - Zamaskowani buntownicy uciekli do meczetu i stamtąd zaczęli obrzucać policjantów kamieniami i fajerwerkami - oświadczyła policja. Jak podano, kilku funkcjonariuszy zostało rannych.

Wzgórze Świątynne jest uważane przez wyznawców judaizmu za biblijne Wzgórze Moria. Stały tam Pierwsza i Druga Świątynia Jerozolimska. Dla muzułmanów Wzgórze z meczetem Al-Aksa i Kopułą Skały to trzecie, po Mekce i Medynie, najświętsze miejscem ich religii.

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz, Żydzi nie mają właściwie prawa wejścia na Wzgórze Świątynne. Mogą tam przebywać jedynie w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem. Nie wolno im jednak modlić się w tym miejscu.

d2d7wnk

Podziel się opinią

Share
d2d7wnk
d2d7wnk
Więcej tematów