Trwa ładowanie...

Wałęsa o Gocłowskim: to był wartościowy człowiek, dobry patriota i kapłan

• Lech Wałęsa o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego: wartościowy człowiek, patriota dobry, kapłan dobry • Wałęsa: bardzo to przeżywam osobiście, bo byliśmy zaprzyjaźnieni • Donald Tusk: zmarł dobry i mądry człowiek, arcybiskup Tadeusz Gocłowski • Borusewicz: był patriotą i bardzo mądrym człowiekiem • Abp Gądecki i prymas Polak o abp. Gocłowskim: człowiek dialogu
Share
Arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski
Arcybiskup senior Tadeusz GocłowskiŹródło: PAP, Fot: Paweł Kula
d285uju

- Wielka szkoda, byliśmy zżyci, to był wartościowy człowiek, patriota dobry, kapłan dobry więc szkoda; ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - powiedział Lech Wałęsa na wiadomość o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego. - Bardzo to przeżywam osobiście - dodał.

Tadeusz Gocłowski, arcybiskup gdański w latach 1984-2008 zmarł w Gdańsku w wieku 84 lat we wtorek po godz. 16.00. Duchowny zmarł w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie.

Lech Wałęsa przyznał, że znał arcybiskupa od "bardzo, bardzo dawna", od okresu "sierpniowego". - Należę do tego samego pokolenia, więc odchodzimy powoli, taka jest kolej losu, szkoda oczywiście. Ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - dodał były prezydent. Przyznał, że także obecnie w kraju "na pewno by się przydał".

d285uju

- Bardzo to przeżywam osobiście, bo byliśmy zaprzyjaźnieni - powiedział wyraźnie wzruszony Wałęsa. Przypomniał, że ostatni raz rozmawiał z arcybiskupem miesiąc, może dwa miesiące temu. - Był schorowany od dość dawna, nie ubolewał nad sobą, ale zapytany odpowiadał - dodał. Wałęsa zapowiedział, że "jak tylko los pozwoli będzie uczestniczył w pogrzebie arcybiskupa".

Donald Tusk napisał na Twitterze: "Zmarł dobry i mądry człowiek, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Serdeczny Przyjaciel, na którego zawsze mogłem liczyć. Cześć Jego pamięci."

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu, który z wielkim żalem przyjął informację o śmierci abp. Gocłowskiego, powiedział we wtorek, że był on człowiekiem o olbrzymiej wiedzy, zarówno teologicznej, jak i filozoficznej oraz o olbrzymim doświadczeniu życiowym. - Jako jeden z najważniejszych duchownych w Polsce, był też człowiekiem mającym bardzo dobry kontakt z każdym, kto takiego kontaktu potrzebował - oświadczył wicemarszałek Senatu.

d285uju

- Nie chował się za konfesjonałem; wychodził do ludzi - podkreślił Borusewicz. - Był patriotą i bardzo mądrym człowiekiem - dodał. - Należał do tej części Episkopatu, która wspierała polskie przemiany - powiedział Borusewicz. Zaznaczył, że "jednoznacznie wspierał naszą drogę do Unii Europejskiej".

Abp Gądecki i prymas Polak o abp. Gocłowskim: człowiek dialogu

- Starał się wychodzić naprzeciw drugiemu człowiekowi, dla którego miał zawsze życzliwe słowo. Był człowiekiem dialogu - mówił przewodniczący KEP abp Gądecki.

Jak podkreślił, zmarły był wybitnym członkiem Konferencji Episkopatu Polski. - Przez 33 lata jako biskup zawsze starał się - na tyle, na ile go pamiętam - o to, ażeby sama prawda wybrzmiała. Niezależnie od tego, jakie były opinie, stanowiska różnych biskupów - on starał się, żeby jasno przedstawić prawdę - zauważył abp Gądecki.

d285uju

Zaznaczył on, że abp Gocłowski starał się wychodzić naprzeciw drugiemu człowiekowi, dla którego miał zawsze życzliwe słowo. - Był człowiekiem dialogu. Zarówno w Magdalence, jak i przy stworzonym przez siebie areopagu gdańskim, łączył środowiska sprzeczne albo przeciwstawne i był w stanie zaproponować coś, co nie prowadziło do rozdarcia, tylko do jakiegoś szerszego spojrzenia, do jakiejś wizji ogólniejszej - dodał.

Według przewodniczącego KEP, abp Gocłowski "kochał Kościół, bo nikt, kto by go nie kochał do tego stopnia, nie byłby w stanie tak mocno zaznaczyć się w życiu Kościoła katolickiego w Polsce, w pracach Konferencji Episkopatu Polski, a także jako arcybiskup diecezji gdańskiej. Na pewno dla Gdańska, dla archidiecezji gdańskiej, dla Polski pozostanie on symbolem człowieka dialogu i jednocześnie serdeczności ku drugiemu, człowieka otwartego".

- Abp Tadeusz Gocłowski był człowiekiem ewangelicznej mądrości, a przede wszystkim dlatego, że szukał dialogu pojednania z ludźmi - powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił zarazem, że abp Gocłowski znany był także z tego, że "w sytuacjach kryzysowych, ważnych wydarzenia w historii naszej ojczyzn, także w czasach "Solidarności" współczesnej historii Polski, starał się o to, żeby następowało zbliżenie między ludźmi, żebyśmy mogli budować ład społeczny oparty na sprawiedliwości i wzajemnym zrozumieniu".

W ocenie prymasa, abp Gocłowski odegrał bardzo ważną rolę w Kościele polskim jako pasterz Kościoła gdańskiego, ale także w pracach Konferencji Episkopatu Polski. - Był wieloletnim członkiem Komisji Wspólnej rządu i Episkopatu Polski, Był także mocno zaangażowany w Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierająca stypendystów Fundacji - przypomniał abp Polak. Dodał, że abp Gocłowski "swoim życiem i posługiwaniem pasterskim pomógł wielu ludziom w odnajdywaniu drogi do Boga".

d285uju

Podziel się opinią

Share
d285uju
d285uju
Więcej tematów