Trwa ładowanie...

W tym roku w Poznaniu pojawią się 24 kolejne stacje rowerów miejskich. Wkrótce będzie można wypożyczać jednoślady bez rejestracji

• Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na rozbudowę systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego • Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się montaż kolejnych 24 stacji, skąd będzie można wypożyczyć rowery • Poznań chce, aby z jednośladów chętniej korzystali turyści, dlatego wkrótce będzie można je wypożyczać bez rejestracji w systemie
Share
W tym roku w Poznaniu pojawią się 24 kolejne stacje rowerów miejskich. Wkrótce będzie można wypożyczać jednoślady bez rejestracji
Źródło: ZTM Poznań, Fot: Maciej Sobczyk
d298g2s

1 marca rozpoczął się piąty sezon funkcjonowania w Poznaniu systemu rowerów miejskich, chociaż stosowną umowę na obsługę i rozbudowę Poznańskiego Roweru Miejskiego na lata 2016-2018 z dotychczasowym operatorem podpisano dopiero teraz.

Przypomnijmy, że w Poznaniu znajduje się 37 stacji, skąd można wypożyczyć rower – w sumie jest ich w całym mieście 443. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem poznaniaków, dlatego władze Poznania systematycznie rozbudowują sieć stacji i nie inaczej będzie w tym roku. Do końca sezonu mają przybyć kolejne 24. O tym, gdzie powinny powstać, zdecydują głosy mieszkańców, rad osiedli i stowarzyszeń rowerowych, które wzięły udział we wcześniejszych konsultacjach. Wszystkie lokalizacje mają zostać ogłoszone lada chwila, a montaż stacji rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca. Jedna ze stacji powstanie w miejsce starej wypożyczalni rowerów ZTM na os. Sobieskiego.

- Docelowo - w 2018 roku - PRM ma obejmować około 1000 rowerów w 100 stacjach – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

d298g2s

W tym roku nowością będą foteliki przystosowane do przewożenia dzieci. Zostanie w nie wyposażonych 10 proc. nowych rowerów – w sumie 65 sztuk. Zostanie też udostępniona specjalna aplikacja do znajdowania rowerów z fotelikami, której start zaplanowano równolegle z pojawieniem się fotelików, czyli na przełomie czerwca i lipca.

Wcześniej, bo już na przełomie kwietnia i maja ma się pojawić możliwość wypożyczania rowerów bez konieczności rejestrowania się w systemie. Byłoby to duże udogodnienie zwłaszcza dla turystów, którzy do Poznania wpadają np. tylko na weekend i konieczność rejestracji zniechęca ich do skorzystania z możliwości zwiedzania miasta na rowerze.

- Podstawą wynajmu w takim przypadku będzie użycie karty kredytowej, która spełni funkcję identyfikatora wypożyczającego, a jednocześnie umożliwi pobranie kaucji przez system – wyjaśnia ZTM.

Tegoroczny sezon ma potrwać tak jak zwykle do 30 listopada, ale w przypadku korzystnych warunków pogodowych być może rowery będzie można wypożyczać jeszcze do końca roku.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d298g2s

Podziel się opinią

Share
d298g2s
d298g2s
Więcej tematów