Trwa ładowanie...

W Szczecinie stanął pięciogwiazdkowy hotel dla pszczół

W parku generała Władysława Andersa w Szczecinie stanął pierwszy w mieście hotel dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających. To część ogólnopolskiej kampanii Fundacji Greenpeace Polska "Przychylmy Pszczołom Nieba".

Share
W Szczecinie stanął pięciogwiazdkowy hotel dla pszczół
Źródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski
d2hymg1

Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii, mówi, że w specjalnie zaprojektowanych drewnianych budkach owady znajdują schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania. Jak obrazowo tłumaczyła, hotel jest pięciogwiazdkowy, a recepcja otwarta jest cała dobę. - W tym miejscu najprawdopodobniej zamieszkają murarki, nożycówki, porobnice. Bardzo spokojne i łagodne pszczółki - mówiła.

Sześć kolejnych domków stanie w innych parkach i ogrodach w Szczecinie. Magdalena Grycko, miejski ogrodnik, zachęca również do samodzielnej budowy siedlisk dla owadów. Jej zdaniem, zainteresowani powinni być tym szczególnie ogrodnicy i sadownicy, którym zależy na dorodnych owocach. Te bez zapylaczy nie powstaną.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów. Wśród przyczyn wymienia się: chemizację rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby i niszczenie naturalnych siedlisk.

W 17 polskich miastach powstało do tej pory 100 hoteli dla pszczół. Pierwszy z nich zasiedlają owady na Polach Mokotowskich w Warszawie.

d2hymg1

Podziel się opinią

Share
d2hymg1
d2hymg1
Więcej tematów