Trwa ładowanie...
d3iikcj
gruzja
25-06-2010 10:25

W rodzinnym mieście Stalina rozebrano pomnik wodza

W gruzińskim Gori, rodzinnym mieście Józefa Stalina, przed świtem zakończono rozbiórkę stojącego na centralnym placu miasta pomnika radzieckiego przywódcy. Sześciometrowa rzeźba zostanie przeniesiona na dziedziniec muzeum Stalina w tym mieście, a na jej miejscu stanie pomnik ofiar wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku.

d3iikcj

Niezapowiedziana operacja rozebrania pomnika najbardziej znanego Gruzina zaczęła się po północy i zakończyła przed świtem. Figurę z kamiennego piedestału zdjęli pracownicy służb miejskich i policjanci.

- To było bardzo niespodziewane - uważa dziennikarz miejscowej telewizji Lado Bichaszwili. - Myślę, że wielu ludzi będzie bardzo niezadowolonych - stwierdził. Dodał, że policja próbowała powstrzymać dziennikarzy przed filmowaniem tego wydarzenia, używając nawet siły.

Pomniki Stalina po jego śmierci w 1953 roku były rozbierane w całym ówczesnym Związku Radzieckim, w tym również w Gruzji. Jednak w Gori, skąd pochodził wódz, wzniesiony rok przed jego śmierci pomnik pozostał na swoim miejscu.

- Ludzie przyjeżdżali do Gori z całego świata, żeby zobaczyć ten pomnik i złożyć hołd Stalinowi - przekonuje mieszkaniec miasta.

d3iikcj

Dla wielu Gruzinów, w tym prezydenta Micheila Saakaszwilego, był on symbolem wpływów Moskwy w 20 lat po uzyskaniu przez Gruzję niepodległości.

Gori było najbardziej poszkodowane w wyniku konfliktu z 2008 roku. Jedna z rosyjskich bomb spadła na centralny plac miasta, tuż obok pomnika. Miasto było okupowane przez rosyjskich żołnierzy jeszcze kilka tygodni po konflikcie.

Iosif Dżugaszwili (Stalin) urodził się w Gori w grudniu 1878 roku. Związkiem Radzieckim rządził od 1924 do śmierci. Wielu starszych ludzi z tego miasta dwa razy do roku, w dniu jego urodzin i śmierci, wciąż zbiera się pod poświęconym mu muzeum.

d3iikcj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iikcj
Więcej tematów