Trwa ładowanie...
dwjnf8q

W poniedziałek pogrzeb Józefa Wesołowskiego w Watykanie. Potem ciało trafi do Polski

W poniedziałek po południu w Watykanie odbędą się uroczystości pogrzebowe byłego nuncjusza Józefa Wesołowskiego, po czym trumna z jego ciałem odjedzie do Polski. Nie wiadomo, czy były arcybiskup, który oskarżony był o pedofilię i posiadanie pornografii dziecięcej, pochowany zostanie jako osoba świecka, czy kościelny hierarcha.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Józef Wesołowski - zdjęcie z 2013 r.
Abp Józef Wesołowski - zdjęcie z 2013 r. (PAP/EPA, Fot: ORLANDO BARRIA)
dwjnf8q

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Przewodniczyć im będzie papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski.

Nagła śmierć Józefa Wesołowskiego uniemożliwiła przeprowadzenie jego procesu karnego w Watykanie. Jedyną karą, jaka go spotkała, było wykluczenie go ze stanu duchownego. W dwóch instancjach wyrok taki wydała Kongregacja Nauki Wiary.

Tymczasem w komunikatach o jego zgonie oraz o wynikach sekcji zwłok pojawił się tytuł arcybiskupa. W niedzielę agencja ANSA, powołując się na wiarygodne źródła, poinformowała, że przed zamknięciem trumny ubrano zmarłego w sutannę, a na palec włożono mu pierścień biskupi. Wygląda to, zdaniem obserwatorów, na niezrozumiałą próbę jego rehabilitacji. Jeżeli by podczas mszy żałobnej na trumnie Wesołowskiego znalazła się mitra - biskupie nakrycie głowy - mogłoby to bardziej jeszcze zdezorientować opinię publiczną.

dwjnf8q

Ciało byłego nuncjusza znaleziono w piątek nad ranem w gmachu Kolegium Penitencjarzy, czyli domu franciszkanów - spowiedników z bazyliki watykańskiej.

Wesołowski mieszkał tam od prawie roku, czyli od chwili zatrzymania w Watykanie, w oczekiwaniu na wznowienie procesu karnego, otwartego 11 lipca.

Sekcję zwłok przeprowadzono na wniosek urzędu watykańskiego prokuratora, który - jak wyjaśniono w wydanym komunikacie - powołał komisję trzech ekspertów, kierowaną przez profesora medycyny sądowej z rzymskiego uniwersytetu Giovanniego Arcudiego.

"Z pierwszych wniosków badania makroskopowego wynika to, że potwierdza się naturalna przyczyna, związana z atakiem serca" - głosi nota. Zapowiedziano, że w najbliższych dniach urząd otrzyma kolejne wyniki badań laboratoryjnych.

Ciało Wesołowskiego spocznie w Polsce. Miejsca pochówku nie podano.

dwjnf8q

Podziel się opinią

Share
dwjnf8q
dwjnf8q
Więcej tematów