"W Polsce muzułmanie i chrześcijanie żyją w zgodzie"
Chrześcijańskie i muzułmańskie teksty dotyczące pokoju rozważano podczas obchodów VIII Dnia Islamu. W uroczystościach wzięli udział mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz przewodniczący Komitetu ds. Dialogu Międzyreligijnego Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński.
26.01.2008 | aktual.: 26.01.2008 19:25
Specjalny list do uczestników spotkania skierował Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Józef Kowalczyk życzył aby odkrywając boże powołanie do jedności, stawali się wspólnotą braci i sióstr należących do jednej wielkiej rodziny ludzkości.
Mezar Sharif z Centrum Islamu zwrócił uwagę, że w Polsce muzułmanie i chrześcijanie od wieków żyją w zgodzie. Takie spotkanie jest okazją by powiedzieć, że jest nam razem dobrze - zaznaczył Sharif.
Uczestnicy spotkania mówili, że bezpośrednie pozwalają pozbyć się negatywnego obrazu muzułmanów, z jakim często można się spotkać w przekazach medialnych. Poznając osobiście muzułmanów i żydów przekonałam się, że razem idziemy do tego samego Boga - powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Tradycja wspólnych modlitw katolików i muzułmanów sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwotnie jako inicjatywa świeckich katolików zyskała następnie aprobatę Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi ustalili, że obchody Dnia Islamu będą kończyć Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Obecnie w Polsce istnieje osiem gmin muzułmańskich, do których należy około 5 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim polscy Tatarzy, obecni w naszym kraju od 600 lat.