Trwa ładowanie...
02-09-2014 15:59

W Lubinie wprowadzono darmowe przejazdy komunikacją miejską

Od 1 września komunikacją miejską w Lubinie można jeździć za darmo. W maju pomysł prezydenta miasta, Roberta Raczyńskiego, zatwierdziła rada miasta.

Share
W Lubinie wprowadzono darmowe przejazdy komunikacją miejskąŹródło: facebook.com/SpottedMpkLubin
dkzdf63

W maju pomysł prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego, dotyczący wprowadzenia w mieście bezpłatnej komunikacji zbiorowej, zatwierdziła rada miejska. Od 1 sierpnia darmowe przejazdy komunikacją obowiązują na ternie gminy wiejskiej Lubin. 8 linii autobusowych obsługuje tam firma Cuprum Travel.

W mieście Lubinie opłaty za korzystanie z autobusów miejskich zniesiono z dniem 1 września. Darmowe przejazdy obowiązywać będą zarówno lubinian, jak i przyjezdnych gości. Miasto pod koniec miesiąca przeprowadzi badania, czy zniesienie opłat za bilety realnie wpłynęło na zwiększenie liczby korzystających z miejskiej komunikacji.

Raczyński mówił w maju, że komunikacja powinna być, tak jak edukacja, należna każdemu mieszkańcowi miasta. Stwierdził także, że z komunikacji miejskiej korzystają przede wszystkim uczniowie oraz osoby starsze lub mniej zamożne.

dkzdf63

Niemal 75-tysięczny Lubin obsługuje 12 linii autobusowych. Rocznie z oscylującego w granicach 300 mln zł budżetu miasta na komunikację zbiorową przeznaczane jest około 12 mln zł.

Na początku bieżącego roku projekt wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej we Wrocławiu przedstawiła prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości. Darmowe przejazdy miałyby tylko osoby zameldowane na terenie Wrocławia. Prezydent Wrocławia jednak odrzucił ten wniosek.

Mirosława Stachowiak-Różecka, radna z ramienia PiS, przedstawiła wyliczenia ze stolicy Estonii, Tallinna, gdzie od ponad roku mieszkańcy miasta nie płacą za bilety komunikacji zbiorowej. Liczba korzystających z komunikacji miejskiej miała tam wzrosnąć o 14 proc.

W około 4-miliardowym budżecie stolicy Dolnego Śląska roczny wydatek na komunikację miejską wynosi około 350 mln zł

dkzdf63
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkzdf63
Więcej tematów