Trwa ładowanie...
d40xny3

W Krakowie trwa Festiwal Kultury Kanadyjskiej

W poniedziałek w Krakowie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Kultury Kanadyjskiej. W ciągu tego tygodnia uczestnicy spotykać się będą na wykładach, dyskusjach, projekcjach filmowych. Tegorocznym tematem przewodnim są rdzenne ludy Kanady.
Share
W Krakowie trwa Festiwal Kultury Kanadyjskiej
Źródło: Facebook / Oficjalny Profil Festiwalu
d40xny3

W poprzednich latach Festiwal skupiał się na kwestiach specyfiki zachodnich prowincji Kanady i na tematyce Arktyki. W tym roku będzie mowa o rdzennych mieszkańcach Kanady - relacje pomiędzy Indianami a potomkami dawnych kolonizatorów są wciąż napięte. Jedną z najczęstszych przyczyn sporów jest własność ziemi. Obecnie Kanadę zamieszkuje ok. 1,5 mln rdzennych mieszkańców - Indian, Inuitów oraz Metysów.

- Warto śledzić, jak zmienia się sytuacja rdzennej ludności w ostatnich dekadach. Te przemiany wpłyną na obraz Kanady w kolejnym stuleciu. Z problemem rdzennej ludności Kanada jeszcze sobie nie poradziła, to wciąż interesująca kwestia, ważna ze względów historycznych, kulturowych, polityczno-prawnych - mówił podczas otwarcia Festiwalu Marcin Gabryś, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.

We wtorkowy wieczór możemy wybrać się na spotkanie z Katarzyną Dąbkowską. Rozpocznie się ono o godz. 19:00 w kawiarni Stopklatka. Po rozmowie odbędzie się seans filmu "Między światami". W środę w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 12:00 rozpocznie się wykład "Literatura indiańska bez granic", a od godz. 18:00 w Bike Like Cafe ruszą pokazy filmów: "The Lesser Blessed" i "Kanehsatake: 270 years of Resistance".

d40xny3

W czwartek w IAiSP o godz. 12:00 wystartuje konferencja naukowa „Ludy rdzenne Kanady”, która będzie kontynuowana kolejnego dnia o tej samej porze. Natomiast o godz. 20:00 w czwartek w Pauza in Garden odbędzie się pokaz filmu "Nanook of the North" - wydarzeniu będzie towarzyszyć prelekcja oraz muzyka grana na żywo przez Jakuba "Żmij" Zielinę. W piątek w Massolit Books&Cafe o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z ekspertami.

Festiwal Kultury Kanadyjskiej potrwa łącznie pięć dni - od poniedziałku do piątku. Jest organizowany przez Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

d40xny3

Podziel się opinią

Share
d40xny3
d40xny3
Więcej tematów