Trwa ładowanie...
d4hjt26

W Krakowie II stopień zagrożenia smogowego. Mogą wystąpić duszności

W Krakowie znów jest bardzo wysokie stężenie smogu. Średnie stany pyłów PM 10 przekraczają poziom 200 mikrogramów/m3. Specjaliści ostrzegają osoby wrażliwe przed długim pobytem na zewnątrz.
Share
W Krakowie II stopień zagrożenia smogowego. Mogą wystąpić duszności
Źródło: WP, Fot: Robert Kulig
d4hjt26

- Ze względu na otrzymaną z IMGW, w godzinach popołudniowych, korektę prognozy pogody dotyczącą osłabienia siły wiatru w godzinach wieczornych i nocnych w stosunku do pierwotnie prognozowanej istnieje znaczące prawdopodobieństwo utrzymania wysokiego poziomu stężenia pyłu PM 10 dzisiejszej nocy i w dniu jutrzejszym na obszarze Krakowa - informuje biuro prasowe UMK.

Natomiast Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

- Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności - alarmują specjaliści z WZZK.

d4hjt26

Szkoły, przedszkola, żłobki oraz ośrodki opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej liczby przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4hjt26

Podziel się opinią

Share
d4hjt26
d4hjt26
Więcej tematów