Trwa ładowanie...
dexb7bz

W Karkonoszach odkryto nowy gatunek grzyba

Nowy gatunek grzyba, którzy niszczy igły kosodrzewiny, odkryli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Został nazwany Lophodermium corconticum na cześć Karkonoszy, gdyż badania wskazują, że występuje tylko w tych górach.
Share
Kosodrzewina przy szlaku na Śnieżkę
Kosodrzewina przy szlaku na ŚnieżkęŹródło: PAP, Fot: Lech Muszyńsk
dexb7bz

Jak powiedział kierujący badaniami dr Wojciech Pusz z Zakładu Fitopatologii i Mikologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pierwsze objawy choroby igieł kosodrzewiny w Karkonoszach zaobserwowano w 1998 r.

- Dzięki grantowi przyznanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udało nam się w ostatnich trzech latach zakończyć badania i opisać nasze odkrycie - dodał Pusz.

Naukowiec poinformował, że objawem choroby są charakterystyczne żółte plamki na igłach, które w miarę jej rozwoju grzyba występują na całej powierzchni igły; porażone igły opadają w lipcu, a na końcówkach pędów pozostają tylko zdrowe.

dexb7bz

- Wiele wskazuje na to, że ten gatunek grzyba występuje tylko w Karkonoszach. Jednak, by to potwierdzić, prowadzimy również badania w Tatrach, gdzie odkryliśmy inny, charakterystyczny dla tych gór gatunek grzyba - powiedział Pusz.

Zdaniem naukowca, nie powinno się szukać antidotum na te chorobę - tym bardziej, że stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych na terenie parku narodowego jest niedozwolone.

dexb7bz

Podziel się opinią

Share
dexb7bz
dexb7bz
Więcej tematów