Trwa ładowanie...

W Gdańsku powstanie aplikacja do badania zapachu ulatniającego się z wysypiska

Nieprzyjemny zapach towarzyszy sąsiadom większości zakładów utylizacyjnych w Polsce. Włodarze gdańskiej firmy znaleźli innowacyjny sposób na kontrolę tego problemu. Niebawem powstanie aplikacja, dzięki której będzie można zgłaszać nieprzyjemny zapach.

W Gdańsku powstanie aplikacja do badania zapachu ulatniającego się z wysypiskaŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d22hwti
d22hwti

- Stworzenie aplikacji jest pomysłem Zakładu. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli też możliwość szybkiego i łatwego poinformowania nas o przepełnionych pojemnikach do selektywnego zbierania odpadów. Umożliwi nam to szybką reakcję, wpłynie też na polepszenie efektywności odbioru odpadów – mówi Wirtualnej Polsce Monika Łapińska-Kopiejć z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Już raz prowadzone były badania nad intensywnością wyziewów z zakładu. We wrześniu ubiegłego roku intensywność zapachu oceniona została przez ekspertów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Naukowcy wykorzystali do tego specjalnie zebrane i opisane próbki zapachów Badania potwierdziły, że większość nieprzyjemnej woni pochodzi z plac dojrzewania kompostu.

- Zapach powietrza zmienia się w ciągu roku w zależności od temperatury oraz siły i kierunku wiatru. Latem, gdy jest cieplej zapach jest bardziej intensywny. Są takie dni, gdy nie warto otwierać okien – mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Wrycz, mieszkanka dzielnicy.

Działki w południowej części Gdańska od zawsze miały niższą cenę, ponieważ były gorzej usytuowane. Poza odległością od centrum oraz bliskością lotniska na cenę wpływa sąsiedztwo zakładu utylizacji śmieci w Gdańsku Szadółkach oraz wydobywająca się stamtąd nieprzyjemna woń.

d22hwti

- Aktualnie jest za wcześnie by mówić o dokładnym terminie wprowadzenia tego narzędzia. Wykonawca, który zostanie wyłoniony na podstawie najlepszej oferty, będzie miał 5 miesięcy od dnia podpisania umowy na wykonanie aplikacji. Potrzebny jest też czas na przetestowanie aplikacji w praktyce. Liczymy, że pierwsi użytkownicy będą mogli skorzystać z aplikacji na początku przyszłego roku – dodaje Łapińska-Kopiejć.

O tym, do czego może doprowadzić zbyt długie przebywanie w strefie nieprzyjemnego zapachu przekonała się Ekodolina. Sąsiedzi zakładu twierdzą, że narusza on ich godność osobistą oraz mir domowy poprzez emisję nieprzyjemnych gazów. Tym samym, komplikując normalne korzystanie, np. z ogrodów i działek rekreacyjnych. Sprawa ta ciągnie się od dłuższego czasu. Zapadł już jeden wyrok, choć nieprawomocny. Sąd apelacyjny skierował w lutym sprawę do ponownego rozpatrzenia przez niższą instancję. Jak na razie końca procesu nie widać.

Problemem w tego typu sprawach jest brak niezbędnych regulacji prawych. Polska nie doczekała się do tej pory specjalnej „ustawy zapachowej”.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d22hwti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22hwti
Więcej tematów