WP

W Europie co najmniej dziesięć ofiar śmiertelnych huraganu

Do co najmniej dziesięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu, który uderzył na północ i północny zachód Europy i drugą dobę paraliżuje życie milionów ludzi. Pięć osób zginęło w Polsce, dwie w Wielkiej Brytanii, po jednej w Danii, Austrii i Szwecji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Fale spiętrzone huraganem spowodowały powodzie, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie prędkość wiatru osiągała 225 km na godzinę. Tysiące Brytyjczyków ewakuowano już w czwartek z nisko położonych nabrzeżnych rejonów na wschodzie, wydano ostrzeżenia przed "wyjątkowo wysoką falą" w piątek, przypływem największym od 60 lat.

Poziom morza jest wyższy niż w niektórych rejonach podczas niszczycielskich powodzi z roku 1953, w których następstwie zginęło kilkaset osób na wybrzeżu Morza Północnego. Niemal 8 000 ludzi pozostawało w piątek bez prądu w Szkocji; dzień wcześniej takich osób było tam 80 000.

WP

4 000 ludzi nie miało też prądu w kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. W ciągu dnia orkan, który w Niemczech nosi imię Xaver, a w Polsce Ksawery, przesunął się na wschód w kierunku Bałtyku.

Rosyjskie służby meteorologiczne utrzymują, że huragan ten nie wzmoże siły wiatru w Petersburgu, lecz przesuwanie się orkanu w stronę Białorusi wpłynie na ochłodzenie w północnej rosyjskiej stolicy w weekend.

W obwodzie kaliningradzkim huragan pozbawił prądu kilka tysięcy ludzi. W obawie przed wichurą w Kaliningradzie odwołano przedpołudniowe zajęcia w szkołach.

Bez prądu musiało się też obyć kilkadziesiąt tysięcy Szwedów. W Szwecji na wielu oblodzonych drogach wstrzymano ruch. Zakłóceniu uległo też kursowanie pociągów.

WP

Kopenhaskie lotnisko wznowiło w piątek rano pracę po całonocnej przerwie, lecz spodziewane są opóźnienia.

Silne wichry zagroziły kolekcji łodzi Wikingów w muzeum w Roskilde nad brzegiem fiordu (40 km na zachód od Kopenhagi). Pracownicy muzeum w obawie, by spiętrzone wody fiordu nie zniszczyły okien, zabezpieczyli je drewnianymi płytami.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

Polub WP Wiadomości
WP
WP