Trwa ładowanie...
d3ocwf9

W dzień urodzin Gandhiego urzędnicy w Indiach mają czyścić toalety

Premier Indii Narendra Modi nakazał urzędnikom ministerstw w czwartek - indyjskie święto narodowe w 150. rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, wyczyścić biura łącznie z toaletami, by w ten sposób złożyć hołd ojcu indyjskiej niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mahatma Gandhi
Mahatma Gandhi (AFP)
d3ocwf9

Czyszczenie toalet ministerialnych przez urzędników ma zapoczątkować ogólnokrajową kampanię "Czystych Indii", która ma na celu rozwiązanie problemów z sanitariatami i odpadkami.

Śmieci zalegają w wielu indyjskich miastach, w tym w stolicy i w Bombaju. Jak pisze agencja Reutera, jest to rezultat gwałtownego wzrostu gospodarczego i przeludnienia, za którym w tle pozostaje niedostateczne planowanie urbanistyczne, jak i społeczne przyzwolenie na pozostawianie śmieci.

Niedostatek sanitariatów w Indiach według Banku Światowego kosztuje ten kraj ponad 50 mld dolarów rocznie, głównie na skutek przedwczesnych zgonów i chorób związanych z brakiem higieny. Indie płacą też więcej niż jakikolwiek azjatycki kraj za niedostateczne rozwiązania problemu ludzkich ekskrementów.

d3ocwf9

Kilku urzędników rządowych departamentów powiedziało agencji Reutera, że wezwano ich do pracy w czwartek, by pomagali w sprzątaniu.

- Wszyscy kupujemy szczotki, będziemy czyścić tu łazienki - powiedział jeden z urzędników w ministerstwie obrony. - Taka teraz nasza praca - dodał.

W rozporządzeniu premiera słychać echo działań Gandhiego, który sam czyścił własną toaletę, nakazał to też własnej żonie i swoim uczniom, choć tradycyjnie zadania takie powierzano wyłącznie kaście niedotykalnych.

Podczas indyjskiej kampanii o zrzucenie kolonialnej władzy Brytyjczyków Gandhi podkreślał konieczność poprawy warunków sanitarnych i czystości, sam też zaprojektował toaletę w swoim domku w aśramie w Wardha, gdzie kluczowe rozwiązanie polegało na dobrej wentylacji i odprowadzeniu nieczystości wprost na pola. W czasach, kiedy za potrzebą udawano się na zewnątrz, w 1925 roku, powiedział: "Sanitariaty są ważniejsze od niepodległości".

d3ocwf9

Od czasu objęcia w maju stanowiska premier Modi wielokrotnie nawiązywał do Gandhiego i opłakanego stanu sanitariatów, ich braku i publicznej czystości. Obiecał także doprowadzić do uporania się z zanieczyszczeniem wód Gangesu na 150. rocznicę urodzin Mahatmy. W Indiach obecnie ponad 600 mln ludzi obywa się bez latryn.

Modi jest pierwszym indyjskim premierem, który ze sprawy czystości i poprawy sanitariatów, uczynił jeden ze swoich priorytetów. Jego plany przewidują, że do końca 2019 roku śmieci znikną z indyjskich miast.

W przemówieniu tydzień temu Modi prosił, by każdy Indus poświęcił około 100 godzin rocznie, czyli dwie tygodniowo, na usuwanie śmieci z miejsc publicznych.

Pięć lat temu ówczesny indyjski minister ds. środowiska Jairam Ramesh zaszokował Indusów, stwierdzając, że ich miasta są najbrudniejszymi na świecie, i "gdyby za brud i nieczystości dawano nagrodę Nobla, niewątpliwie przypadłaby Indiom".

Światowy Dzień Toalet obchodzony jest 19 listopada.

d3ocwf9

Podziel się opinią

Share
d3ocwf9
d3ocwf9
Więcej tematów