USA wykluczają dwustronny pakt nuklearny z Koreą Północną
Mimo zgody na dalsze rozmowy z
Koreą Północną w sprawie jej programu atomowego, Stany Zjednoczone
podkreśliły, że nie zamierzają negocjować z Phenianem
jakiegokolwiek dwustronnego porozumienia nuklearnego.
Nie mamy zamiaru negocjować żadnego porozumienia dwustronnego z Koreą Północną. Próbowano już takiego podejścia, ale bezskutecznie - oświadczył rzecznik Białego Domu Scott McClellan.
USA uczestniczą w sześciostronnych rozmowach w Pekinie (Chiny, USA, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Korea Północna), których celem jest nakłonienie Korei Północnej do odstąpienia od programu zbrojeń nuklearnych. Przedstawiciel USA zgodził się tam w czwartek na dalsze dwustronne konsultacje z Phenianem, ale zawieranie porozumień dwustronnych Waszyngton wyklucza.
W Pekinie na razie nie wyznaczono końcowej daty trwających od wtorku rokowań. Na piątek zaplanowano dalsze negocjacje w dwustronnych komisjach.
Trzy poprzednie rundy rozmów zakończyły się fiaskiem. Jeśli i tym razem nie będzie postępów, Waszyngton może wystąpić do ONZ o przeprowadzenie debaty zmierzającej do nałożenia sankcji na reżim północnokoreański. Chiny są przeciwne i zaproponowały piątą rundę rokowań. Phenian zaś zagroził, że sankcje tylko wywołają konflikt.
Phenian chłodno zareagował na amerykańską ofertę gwarancji bezpieczeństwa i pomocy południowokoreańskiej w zamian za zgodę Korei Północnej na likwidację - a nie tylko zamrożenie - jej programów nuklearnych. Niemniej jednak, czwartkowe konsultacje dwustronne przedstawiciele Departamentu Stanu USA ocenili w miarę pozytywnie, wskazując zwłaszcza na dobrą atmosferę.