ŚwiatUSA i Rosja pracują w RB ONZ, by odciąć finansowanie dżihadystów

USA i Rosja pracują w RB ONZ, by odciąć finansowanie dżihadystów

Rosja i Stany Zjednoczone pracują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad nowymi rezolucjami, które mają odciąć finansowanie dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - pisze agencja AFP, powołując się na źródła w dyplomacji.

USA i Rosja pracują w RB ONZ, by odciąć finansowanie dżihadystów
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | MIKHAIL KLIMENTYEV

02.12.2015 | aktual.: 02.12.2015 05:16

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że Waszyngton chce "wzmocnić i zracjonalizować wysiłki RB w kwestii finansowania IS". Stany Zjednoczone chcą także, by sankcje przeciw tym, którzy pomagają finansowo Państwu Islamskiemu, były bardziej surowe.

Power zaznaczyła, że Waszyngton "pod koniec zeszłego tygodnia" otrzymał od Moskwy projekt rezolucji w tej sprawie i analizuje go". Zamiarem Stanów Zjednoczonych, które w grudniu przewodniczą Radzie Bezpieczeństwa, jest zakończenie projektu dokumentu do 17 grudnia.

Z kolei stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin powiedział dziennikarzom, że jego kraj chce zaostrzenia poprzedniej, lutowej rezolucji dotyczącej kwestii finansowania IS.

- Spora część aktywności Rosji wokół IS koncentruje się na odcięciu finansowania i konieczności uniemożliwienia Państwu Islamskiemu dostępu do międzynarodowych rynków finansowych i czerpania korzyści ze sprzedaży ropy naftowej - skomentowała Power. Jej zdaniem ważne jest, by zobowiązania te zostały przełożone na realne działania.

Ambasador podkreśliła, że Rosja i USA mają wspólny cel, jednak nie sprecyzowała, czy istnieje możliwość, by oba kraje ustaliły wspólną wersję tekstu.

Rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa w lutym zabrania kupowania starożytności pochodzących z ogarniętej wojną Syrii, a także grozi sankcjami państwom i podmiotom kupującym ropę naftową od dżihadystów. Wówczas tekst rezolucji zgłosiła Rosja, a dokument został przyjęty jednomyślnie.

Jak pisze agencja AFP, rok temu oenzetowscy eksperci szacowali, że zyski IS ze sprzedaży ropy wynosiły między 850 tys. a 1,65 mln dolarów dziennie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)