Trwa ładowanie...
07-05-2012 15:35

Uroczystości pogrzebowe prof. Wiesława Chrzanowskiego

Prof. Wiesław Chrzanowski pozostaje jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty i prawego człowieka - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy pogrzebowej byłego marszałka sejmu. Prof. Chrzanowskiego zmarł 29 kwietnia w Warszawie. Miał 89 lat.

Uroczystości pogrzebowe prof. Wiesława ChrzanowskiegoŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1dfmtc
d1dfmtc

- Panie profesorze, przekraczając próg wieczności trwale wchodzi pan do naszego polskiego panteonu. Trwale też pan pozostaje w naszych sercach. Pozostaje pan jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty, prawego człowieka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, bo całym swoim ofiarnym i pracowitym życiem dobrze zasłużył się rodakom, Kościołowi i ojczyźnie - mówił prezydent.

"Ważny życiowy nauczyciel"

Według niego pokolenie Solidarności widziało w profesorze Chrzanowskim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie". - Nawet wtedy widzieliśmy w Wiesławie Chrzanowskim swoistą Arkę Przymierza między II RP, która go ukształtowała, a czasami naszej walki, naszej radości z budowy III RP - powiedział Komorowski.

Jak podkreślił, Rzeczpospolita uhonorowała i doceniła w pełni profesora, "o czym świadczy ilość najwyższych funkcji i odznaczeń, jakie stały się jego udziałem". - Nie oszczędziła mu niestety goryczy fałszywych oskarżeń i bolesnych ciosów zadanych już nie przez wroga - dodał prezydent.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach podkreślił, że prof. Chrzanowski miłował nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą.

d1dfmtc

- Jestem głęboko przekonany, że mamy dzisiaj prawo te słowa o miłowaniu nie językiem i słowem, ale czynem i prawdą odnieść do śp. prof. Wiesława Chrzanowskiego i do jego pięknego życia. On także miłował nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą - podkreślił metropolita.

- Każdemu miał prawo prosto spojrzeć w oczy, natomiast po ludzku miał prawo oczekiwać na przeproszenie wiele razy, zwłaszcza gdy niesprawiedliwie i nieodpowiedzialnie został oskarżony o współpracę z bezpieką. Było to na początku lat 90. i prawie 10 lat upłynęło, zanim został oczyszczony od fałszywego zarzutu - dodał kardynał Nycz.

- Jesteśmy wezwani do domu Ojca często po długim i pracowitym życiu. Dlatego przy każdym pogrzebie, także przy pogrzebie śp. prof. Wiesława Chrzanowskiego wolno nam powiedzieć, że ufamy, że nasz brat trafił do domu Ojca, do którego przez całe życie zmierzał i teraz z okna tego domu patrzy na nas smutny, ale przecież wierzymy, że nasz brat żyje w Bogu - podkreślił.

Uroczystości pogrzebowe

Po mszy św. trumna została odprowadzona do grobu rodzinnego prof. Chrzanowskiego na Cmentarzu Powązkowskim.

d1dfmtc

Według komunikatu Kancelarii Sejmu wolą prof. Chrzanowskiego było, aby uczestnicy uroczystości żałobnych zamiast kwiatów przekazali datki na konto organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.

W uroczystościach pogrzebowych prof. Chrzanowskiego oprócz prezydenta uczestniczyli także: marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, minister finansów Jacek Rostowski, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, b. marszałek Sejmu Marek Borowski, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz (SLD).

Wiesław Chrzanowski, urodzony 20 grudnia 1923 roku, był profesorem nauk prawniczych, w przeszłości żołnierzem Armii Krajowej, później działaczem opozycji antykomunistycznej. Był marszałkiem i posłem na Sejm I kadencji, w 1991 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i prokuratorem generalnym.

Prof. Chrzanowski był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i pierwszym prezesem tej partii; odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. Został również odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1993 r.). Był Honorowym Obywatelem Warszawy.

d1dfmtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dfmtc
Więcej tematów