Trwa ładowanie...
uokik
Klaudia Zawistowska
15-01-2020 11:10

UOKiK nałożyło ogromną karę na Volkswagena. Tak wiele nie zapłacił jeszcze nikt

UOKiK nałożył karę na Volkswagen Group Polska za wprowadzanie klientów w błąd. Decyzja dotyczy afery z emisją spalin.

Share
UOKiK nałożyło ogromną karę na Volkswagena. Tak wiele nie zapłacił jeszcze niktŹródło: Fotolia
d1mp26o

W 2015 roku wybuchła afera związana z samochodami firmy Volkswagen. Auta marki Volkswagen, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 roku korzystały z oprogramowania zaniżającego wyniki badań emisji spalin.

Po prawie pięciu latach od wybuchu afery Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymierzył karę Volkswagenowi. Firma musi zapłacić 120,6 mln zł. To najwyższa kara w historii Polski.

"Ponad 120 mln zł - tyle wynosi kara nałożona przez Marka Niechciała prezesa UOKiK za tzw. aferę dieselgate. Sankcja została nałożona na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji. To najwyższa kara w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów" czytamy w komunikacie.

d1mp26o

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kolejnym organem ochrony konsumentów w Europie, który wydał decyzję w tej sprawie. Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin - wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, więc wiele osób mogło celowo wybierać samochody, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji" – mówił prezes UOKiK Marek Niechciał cytowany w komunikacie.

Volkswagen i afera dieselgate

Sprawa fałszowania wyników emisji spalin w samochodach produkowanych przez Volkswagen AG ujrzała światło dzienne we wrześniu 2015 roku. Nieprawidłowości wyszły na jaw podczas badania różnic w emisji spalin między samochodami europejskimi a amerykańskimi.

Jak fałszowano wyniki? W samochodach z silnikami TDI montowano specjalne oprogramowanie, które rozpoznając, że test prowadzony jest w warunkach laboratoryjnych, obniżały emisję spalin. W codziennym użytkowaniu auta produkowały nawet 40 razy więcej salin. W latach 2009-2015 wyprodukowano ok. 11,5 mln samochodów z wadliwym systemem.

Zobacz także: Zjawiskowy zachód słońca nad Polską. Niesamowite zdjęcia

Źródło: RMF 24/PAP

d1mp26o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mp26o
d1mp26o
Więcej tematów