Trwa ładowanie...
d25rjqf
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ultimatum dżihadystów: Irakijka ma być przekazana do zachodu słońca

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zażądali od władz Jordanii uwolnienia irackiej islamistki do czwartku wieczór. W przeciwnym razie zagrozili natychmiastowym zabiciem przetrzymywanego przez nich jordańskiego pilota wojskowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kenji Goto (AFP, Fot: Kazuhiro Nog)
d25rjqf

Żądanie to przedstawił w nagraniu audio umieszczonym w internecie człowiek, który przedstawił się jako, również przetrzymywany przez dżihadystów, 47-letni japoński dziennikarz Kenji Goto.

- Jestem Kenji Goto. To jest przesłanie głosowe, które polecono mi przekazać. Jeśli Sadżida al-Riszawi nie będzie gotowa do wymiany za moje życie na granicy tureckiej, do wschodu słońca 29 stycznia, czasu Mosulu, to jordański pilot Muath al-Kasaesbeh będzie natychmiast zabity - mówi po angielsku osoba na nagraniu.

Nagranie nie zawiera obrazu, a jedynie arabski tekst, będący dokładnym tłumaczeniem oświadczenia. Na wcześniejszych nagraniach umieszczano zdjęcie Goto oraz nagranie audio.

d25rjqf

Autentyczności nagrania nie udało się dotychczas potwierdzić Rzecznik premiera Japonii Shinzo Abe oświadczył, że nagranie jest analizowane. Wcześniej w środę władze Jordanii oświadczyły, że są gotowe uwolnić iracką islamistkę w zamian za uwolnienie przez dżihadystów jordańskiego pilota.

Nagrania dżihadystów

We wtorek ekstremiści z IS opublikowali nagranie wideo, w którym zagrozili zabiciem w ciągu doby Kenjiego Goto, i 26-letniego jordańskiego pilota wojskowego, jeśli Jordania nie zwolni irackiej niedoszłej zamachowczyni. 44-letnia kobieta została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

W ubiegłą sobotę dżihadyści opublikowali w internecie nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

d25rjqf

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Zobacz także: Relacja z Państwa Islamskiego

d25rjqf

Podziel się opinią

Share

d25rjqf

d25rjqf
Więcej tematów