Trwa ładowanie...

Ultimatum dżihadystów: Irakijka ma być przekazana do zachodu słońca

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zażądali od władz Jordanii uwolnienia irackiej islamistki do czwartku wieczór. W przeciwnym razie zagrozili natychmiastowym zabiciem przetrzymywanego przez nich jordańskiego pilota wojskowego.

Share
Ultimatum dżihadystów: Irakijka ma być przekazana do zachodu słońca
Źródło: AFP, fot: Kazuhiro Nog
d2lgndj

Żądanie to przedstawił w nagraniu audio umieszczonym w internecie człowiek, który przedstawił się jako, również przetrzymywany przez dżihadystów, 47-letni japoński dziennikarz Kenji Goto.

- Jestem Kenji Goto. To jest przesłanie głosowe, które polecono mi przekazać. Jeśli Sadżida al-Riszawi nie będzie gotowa do wymiany za moje życie na granicy tureckiej, do wschodu słońca 29 stycznia, czasu Mosulu, to jordański pilot Muath al-Kasaesbeh będzie natychmiast zabity - mówi po angielsku osoba na nagraniu.

Nagranie nie zawiera obrazu, a jedynie arabski tekst, będący dokładnym tłumaczeniem oświadczenia. Na wcześniejszych nagraniach umieszczano zdjęcie Goto oraz nagranie audio.

d2lgndj

Autentyczności nagrania nie udało się dotychczas potwierdzić Rzecznik premiera Japonii Shinzo Abe oświadczył, że nagranie jest analizowane. Wcześniej w środę władze Jordanii oświadczyły, że są gotowe uwolnić iracką islamistkę w zamian za uwolnienie przez dżihadystów jordańskiego pilota.

Nagrania dżihadystów

We wtorek ekstremiści z IS opublikowali nagranie wideo, w którym zagrozili zabiciem w ciągu doby Kenjiego Goto, i 26-letniego jordańskiego pilota wojskowego, jeśli Jordania nie zwolni irackiej niedoszłej zamachowczyni. 44-letnia kobieta została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

W ubiegłą sobotę dżihadyści opublikowali w internecie nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Zobacz także: Relacja z Państwa Islamskiego

d2lgndj

Podziel się opinią

Share
d2lgndj
d2lgndj
Więcej tematów