Trwa ładowanie...
25-10-2014 13:43

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie

Z niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie zostało wyłączonych 15 okręgów w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami - wynika z dokumentów opublikowanych przez Centralną Komisję Wyborczą.

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzieŹródło: PAP/EPA, fot: Roman Pilipey
dy7ihqg
dy7ihqg

W obwodzie donieckim, gdzie powinno być 21 okręgów wyborczych, głosowanie nie odbędzie się w dziewięciu. W ługańskim, w którym ogólna liczba okręgów wynosi 11, z wyborów wyłączono sześć. Znajdują się one na terenach kontrolowanych przez rebeliantów i wspierającą ich armię Federacji Rosyjskiej.

Władze Ukrainy od kwietnia prowadzą na wschodzie kraju operację antyterrorystyczną. Uczestniczy w niej armia, Gwardia Narodowa MSW oraz podlegające temu resortowi ochotnicze bataliony. Operacja obejmuje południowo-wschodnią część obwodu ługańskiego oraz wschodnią część obwodu donieckiego. Terytoria te graniczą z Rosją, skąd do separatystów płynie broń i wsparcie ze strony rosyjskich wojsk.

Ukraińcy wyłonią w niedzielę nowy skład Rady Najwyższej, która zastąpi parlament, rozwiązany przez prezydenta Petra Poroszenkę w sierpniu, po rozpadzie koalicji rządowej. Szef państwa uzyskał prawo ogłoszenia wcześniejszych wyborów, gdyż posłowie nie utworzyli nowej koalicji.

W dotychczasowym parlamencie znajdowali się przedstawiciele pięciu ugrupowań: Batkiwszczyny b. premier Julii Tymoszenko, UDAR-u mera Kijowa Witalija Kliczki, Swobody oraz Partii Regionów i Komunistycznej Partii Ukrainy.

Mieszkańcy wschodniej Ukrainy, którzy mieszkają na zajmowanych przez buntowników ziemiach oraz na okupowanym przez Rosję Krymie, mogą głosować w tych wyborach poza miejscem swego stałego zamieszkania, na terytoriach kontrolowanych przez Kijów.

dy7ihqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy7ihqg
Więcej tematów