Ukraińscy zakładnicy uwolnieni

Władze Krymu uwolniły dowódcę Marynarki Wojennej Ukrainy admirała Serhija Hajduka - poinformowała agencja prasowa Kryminform. Wiadomość potwierdziła administracja prezydencka w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uzbrojeni członkowie tzw. samoobrony Krymu
Uzbrojeni członkowie tzw. samoobrony Krymu (PAP/EPA, Fot: YURI KOCHETKOV)
WP

Wraz z Hajdukiem wolność odzyskało siedmiu Ukraińców, którzy zaginęli na półwyspie przed kilkoma dniami. Admirała i pozostałe osoby przekazano stronie ukraińskiej we wsi Czonhar, na granicy administracyjnej między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Wśród uwolnionych są dziennikarze, filmowcy i działacze organizacji społecznych z Kijowa, m.in. syn byłego ministra obrony Anatolija Hrycenki, Ołeksij, który jest aktywistą ruchu Automajdan.

Admirał Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez prorosyjskie władze Krymu. Ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło wówczas, że ukraińskiego wojskowego wyprowadziła ze sztabu Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu grupa nieznanych osób. Według świadków admirał został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

WP

Wieczorem pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostrzegł, że jeśli okupujący Krym Rosjanie nie uwolnią zakładników, to władze w Kijowie "podejmą odpowiednie działania o charakterze technicznym i technologicznym". Krym uzależniony jest m.in. od dostaw ukraińskiej energii elektrycznej.

W komunikacie ukraińskiej administracji prezydenckiej w środę stwierdzono, że porwań dokonali "rosyjscy żołnierze i przedstawiciele samozwańczych władz Krymu".

Polub WP Wiadomości
WP
WP