Trwa ładowanie...
dn2yuyk

Ujawniamy: Kinga Duda odbywała wolontariat w prezydenckim biurze

Jak ustaliła WP, Kinga Duda, córka prezydenta Polski, przed zatrudnieniem w renomowanej, warszawskiej kancelarii prawnej przez miesiąc odbywała wolontariat w... Pałacu Prezydenckim. A dokładniej w Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej. Jak zapewniają nas prezydenccy urzędnicy, za pojawianie się w Biurze i zdobywanie doświadczenia nie otrzymała ani złotówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Córka prezydenta Kinga Duda była jedną z najlepszych studentek wydziału prawa na UJ w Krakowie.
Córka prezydenta Kinga Duda była jedną z najlepszych studentek wydziału prawa na UJ w Krakowie. (Forum, Fot: Agencja Forum)
dn2yuyk

- Córka prezydenta Kinga Duda odbywała w jednym z biur w Kancelarii Prezydenta wolontariat. Nie otrzymywała z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, pojawiała się kilka razy w tygodniu na kilka godzin. Wolontariat trwał miesiąc. To nie był staż ani studenckie praktyki - informuje Wirtualną Polskę Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta. Jak dodaje, w okresie trwania wolontariatu, "córka prezydenta swoimi umiejętnościami i pomysłami wspierała działalność biura".

Jak ustaliła WP, chodzi o Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej, które było kontynuacją tzw. "DudaPomocy". Uruchomione w maju 2015 roku miało wspierać zwykłych obywateli, bezradnych wobec biurokratycznej machiny. Na jego czele stoi dyrektor Tomasz Kulikowski.

dn2yuyk

Kamiński przyznaje, że Duda jest faworytem, ale przyznaje: chciałbym żeby przegrał

Przypomnijmy, kilka dni temu media obiegła informacja, że Kinga Duda dostała posadę młodszego prawnika (junior associate) w warszawskiej kancelarii Maruta Wachta. Informacja na ten temat pojawiła się na jej profilu w LinkedIn. Kancelaria, według "Rzeczpospolitej", zdobyła tytuł najlepszej firmy prawniczej w Polsce w 2018 r. w konkursie The Lawyer European Awards. Kancelaria świadczy usługi prawne dedykowane branży informatycznej i zapewnia obsługę prawną we wszystkich sprawach związanych z oprogramowaniem i nowymi technologiami.

Córka prezydenta Polski skończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu studiów zrobiła kurs prawa amerykańskiego na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Do tego odbyła praktyki w kilku znanych, również międzynarodowych kancelariach. Była też stażystką w Parlamencie Europejskim. Dwa lata temu na oficjalnej stronie uniwersytetu pojawiła się także informacja, że Duda znalazła się wśród najlepszych uczniów UJ na Wydziale Prawa i Administracji. Rodzice mogli być dumni, gdy reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie.

dn2yuyk

Można ubiegać się o wolontariat

Czy osoby z zewnątrz mogą ubiegać się o wolontariat? Sprawdziliśmy: jest taka możliwość. Podobnie z praktykami studenckimi. Kandydaci muszą wypełnić formularz zamieszczony na prezydenckich stronach i wysłać go do Kancelarii Prezydenta. W przypadku wolontariatu kandydat musi posiadać kopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. Musi również dołączyć CV, a także opisać doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

"Bezpłatne praktyki studenckie i wolontariat w Kancelarii Prezydenta są nieodpłatne. Kancelaria Prezydenta nie pokrywa kosztów przejazdu, ubezpieczenia oraz nie zapewnia i nie pokrywa kosztów zakwaterowania i wyżywienia studenta/wolontariusza" - czytamy na stronie prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta ujawnia

(Aktualizacja). Prezydenccy urzędnicy w odpowiedzi przysłanej do redakcji w piątek potwierdzają nasze informacje. - Pani Kinga Duda świadczyła wolontariat na rzecz Kancelarii Prezydenta. Wolontariat – a więc działalność, która w swojej istocie jest działalnością dobrowolną i bezpłatną – Pani Kinga Duda wykonywała w Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta od 3 października do 3 listopada 2019 r. - informuje WP prezydenckie biuro prasowe.

dn2yuyk

- Pani Kinga Duda, mając na względzie ideę wolontariatu, dobrowolnie i nieodpłatnie pomagała obywatelom zgłaszającym się z problemami prawnymi do Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej, asystując pracownikom merytorycznym przy rozpatrywaniu spraw obywateli, sporządzając projekty pism, a także analizując sprawy w szczególności z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego - ujawniają prezydenccy urzędnicy.

- W okresie kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy bezpłatne praktyki studenckie odbyło 157 osób, a wolontariat – 71 osób, łącznie 228 osób. Pani Kinga Duda była jedną z 228 osób, która nieodpłatnie pomagała i wspierała Kancelarię Prezydenta w pracy na rzecz obywateli - informuje biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

I jak dodaje, córka prezydenta ukończyła studia z wynikiem bardzo dobrym

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn2yuyk

Podziel się opinią

Share
dn2yuyk
dn2yuyk
Więcej tematów