Trwa ładowanie...

Tysiące ludzi na trasie konduktu żałobnego w Krakowie

Tysiące osób zgromadziło się na trasie konduktu żałobnego Pary Prezydenckiej w Krakowie. Powiewają biało-czerwone flagi z kirem, Polacy składają ostatni hołd swojemu Prezydentowi i Pierwszej Damie RP.

Tysiące ludzi na trasie konduktu żałobnego w Krakowie
d10sm8a
d10sm8a

Wzdłuż m.in. ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej w Krakowie, na trasie konduktu żałobnego prezydenckiej pary ustawionych jest tysiące osób. Widać łzy wzruszenia, zadumy. Wśród nich są zastępy harcerzy, którzy z całej Polski przyjechali, by pomagać przy uroczystościach żałobnych w Krakowie. – Z samego Wrocławia przyjechały dwa autokary harcerzy, czyli blisko sto osób – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską przewodnik Sławomir Hrycyk.

d10sm8a

W całym Krakowie służbę pełni kilka tysięcy harcerzy, roznoszą książeczki informacyjne z programem uroczystości żałobnych, pomagają odnajdywać zagubione dzieci. Służbę zaczęli o 6 rano, będą pracowali do późnej nocy.

- W tej chwili rozdajemy informatory, następna nasza służba będzie na Błoniach, będziemy pomagali przy odnajdywaniu zaginionych dzieci – mówi Hrycyk. Przyjechały zastępy z całej Polski, m.in. Wrocławia, Warszawy czy Poznania. – Cały czas zjeżdżają nowe posiłki – mówi Hrycyk.

Wiele osób ustawionych wzdłuż trasy konduktu żałobnego przyniosło biało-czerwone flagi z kirem. – Ta flaga to wyraz żałoby, patriotyzmu i osobistych emocji – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Stanisław Florkiewicz, który do Krakowa przyjechał z Tych.

Ma nadzieję, że tragedia pod Smoleńskiem wpłynie na Polaków, czyniąc ich po prostu lepszymi ludźmi. – O to przez cały czas walczymy – mówi Florkiewicz.

d10sm8a

Zdzisław Kraśniewski z Kielc mówi, że jego obecność w Krakowie jest przede wszystkim wyrazem żalu i głębokiego smutku wobec wszystkich ofiar tragedii pod Smoleńskiem. – Miejmy nadzieję, że wyciągniemy z tej lekcji nauczkę w postaci zgody i pojednania – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Kraśniewski. Przypomina o towarzyszącej wydarzeniu symbolice Katynia: - Myślę, że przez to będzie to lekcja pokory i nauczka nie tylko dla nas, Polaków, ale i całego świata.

Pytany, czy to, co się wydarzyło, zmieni nas nie tylko jako społeczeństwo i Polaków, ale przede wszystkim jako ludzi, mówi, że żywi taką nadzieję. - Trzeba pokładać nadzieję w tym, że takie tragedie i wydarzenia mogą długotrwale zmieniać ludzi, po prostu czyniąc ich lepszymi – mówi Kraśniewski. A jak zapamięta Lecha Kaczyńskiego? - Przede wszystkim jako człowieka o ogromnej wiedzy i niezłomnego patriotę – mówi.

- Dzisiejsze pożegnanie Prezydenckiej Pary jest wielkim, tragicznym przeżyciem. Wszystkim ofiarom tragedii pod Smoleńskiem należna jest cześć. To wyraz zarówno osobistych emocji, jak i patriotyzmu – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską obecny w Krakowie Wojciech Pająk z Czernichowa. Dodaje, że chciałby, żeby to tragiczne wydarzenie nauczyło nas społecznej jedności i pokory.

d10sm8a

Trumny z ciałami Prezydenckiej Pary transportowane są drogą lotniczą. Tysiące ludzi ustawiło się wzdłuż trasy konduktu żałobnego, czyli ulicy Księcia Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Franciszkańskiej i Grockiej w Krakowie.

Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich z lotniska na Balicach będą najpierw przewiezione do kościoła Norbertanek, a dopiero stamtąd – na odkrytych samochodach – pojadą na Rynek Główny. Msza święta rozpocznie się o godz. 14 w bazylice Mariackiej.

Anna Kalocińska, Wirtualna Polska

d10sm8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10sm8a
Więcej tematów