Trwa ładowanie...

Twój e-PiT 2019. Podpowiadamy, jak skorzystać z tej usługi. Masz już tylko kilka dni

Twój e-PIT 2019. Termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa zazwyczaj 30 kwietnia. W tym roku - z powodu epidemii koronawirusa - zeznania PIT można jednak składać miesiąc dłużej. Niestety, ci którzy korzystają z systemu Twój e-PIT muszą rozliczyć się w tym pierwszym terminie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Share
Twój e-PiT 2019. Podpowiadamy, jak skorzystać z tej usługi. Masz już tylko kilka dni
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
djsom1q

Twój e-PIT to usługa pozwalająca na rozliczanie deklaracji podatkowych, stworzona przez Ministerstwo Finansów. Podatnik nie musi samodzielnie rozliczać deklaracji - wykonuje to za niego Ministerstwo Finansów, a ściślej Krajowa Administracja Skarbowa. Dostępna jest ona dla wszystkich podatników, którzy rozliczają deklarację PIT-37 lub PIT-38. Na stronie znajdziemy gotowe wypełnione deklaracje, które możemy edytować i zmieniać.

Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste, trwa dosłownie kilka minut i w zasadzie ogranicza się do sprawdzenia danych lub dodania niewielkich zmian.

djsom1q

Twój e-PIT - jak się zalogować?

Do systemu można zalogować się na dwa sposoby:

- za pośrednictwem Profilu Zaufanego;

- numeru PESEL (naszego) oraz kilku informacji z deklaracji podatkowej za 2018 rok oraz z jednego z PIT-ów za 2019, które otrzymujemy od pracodawcy lub pracodawców.

Twój e-PIT - weryfikacja danych

Po zalogowaniu do systemu, gdy naszym oczom ukaże się wypełniona deklaracja, należy sprawdzić, czy wszystkie zawarte w niej dane są prawidłowe. Jeśli jakieś dane, na przykład nasz adres czy numer konta, uległy zmianie, możemy je teraz poprawić.

djsom1q

Jeżeli chcemy rozliczać się z małżonkiem lub jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko, musimy kliknąć w odpowiednią rubrykę w formularzu deklaracji.

Twój e-PIT 2019 - ulgi podatkowe

Jeśli w poprzednim roku korzystałeś z jakichś ulg, to zostały one automatycznie skopiowane do tegorocznej deklaracji. Sprawdź, czy nadal ci się należą. Możesz też wpisać dodatkowe odliczenia, na przykład z tytułu wpłat na IKZE.

Twój e-PIT - 1 proc. na organizację pożytku publicznego

Jeśłi w ubiegłym roku korzystałeś z systemu Twój e-PIT i przekazywałeś 1 proc. swojego podatku na jakąś organizację pożytku publicznego, to w deklaracji za 2019 rok znajdziesz jej skopiowany numer KRS. To pole możesz jednak zmienić i wskazać inną organizację.

Twój e-PIT -prześlij, anuluj lub pozostaw bez zmian

Po sprawdzeniu i uzupełnieniu deklaracji mamy trzy możliwości. Możemy:

djsom1q

- zatwierdzić wypełnioną deklarację i przesłać ją do Urzędu Skarbowego (otrzymamy wówczas potwierdzenie złożenia deklaracji, a przelew zawierający nasz zwrot z podatku (jeśli nam przysługuje) dostaniemy w terminie do 45 dni od złożenia deklaracji),

- odrzucić deklarację (jeżeli z jakiegokolwiek powodu zdecydujemy, że nie chcemy lub nie możemy skorzystać z gotowego formularza);

- nic nie robić (nasza deklaracja z systemu Twój e-PIT zostanie automatycznie przesłana do US wraz z końcem kwietnia).

djsom1q

Podziel się opinią

Share
djsom1q
djsom1q
Więcej tematów