Trwa ładowanie...
d1k2uch
21-07-2003 18:06

TVP kontrolowana

Należy zbadać zarzuty łamania praw dziennikarzy pracujących w TVP SA, zasadność zwolnienia z pracy jednego z dziennikarzy, wykorzystać doświadczenie innych; niektórzy odeszli z własnej woli - stwierdziła kontrola wewnętrzna, która badała sytuację w TVP po skardze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

d1k2uch
d1k2uch

W marcu związek wysłał Rzecznikowi Praw Obywatelskich listę osób, które musiały odejść z pracy w telewizji publicznej z przyczyn niemerytorycznych, z powodu niezależności poglądów.

Jak poinformowało w poniedziałek biuro rzecznika TVP, zespół do spraw kontroli wewnętrznej, którego zalecenia polecił zrealizować prezes TVP, stwierdził, że "ponownie należy poddać analizie zasadność i zgodność z prawem zwolnienia z oddziału w Krakowie red. Tadeusza Szymy, wykorzystać doświadczenie i potencjał twórczy redaktorów Haliny Olejniczak, Marzeny Paczuskiej i Marii Wiernikowskiej".

Kontrolerzy uznali też, że trzeba sprawdzić, jak realizowana jest uchwała zarządu TVP, zobowiązująca do przeprowadzania konkursów ofert na produkcję audycji telewizyjnych.

"Zespół uznał natomiast, że nieporozumieniem jest wymienianie nazwisk m.in. Tomasza Lisa, Grzegorza Miecugowa, Grażyny Bukowskiej, Krystyny Czubówny jako tych, którzy musieli odejść z TVP. Przyjmując atrakcyjne propozycje pracy, osoby te z własnej woli opuściły Telewizję Polską, gdzie zdobyły doświadczenie i pozycję zawodową. Nieporozumieniem jest też wymienianie wśród pokrzywdzonych Bogdana Rymanowskiego, dziennikarza RMF FM, który w czasie współpracy z TV wystąpił w reklamie swojej stacji radiowej, co jest sprzeczne z etyką zawodową dziennikarza. Nie jest też zgodne z faktami twierdzenie podnoszone przez koło SDP w TVP, że program Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba "Tok-Szok" nie znalazł miejsca na antenie TVP. Autorzy programu zdecydowali o zakończeniu współpracy z TVP, mimo że po długich negocjacjach zarząd zaakceptował postawione przez nich warunki finansowe" - oświadczyło biuro rzecznika.

d1k2uch

W marcu telewizyjne SDP alarmowało, że z powodu "towarzyskich i politycznych układów" z telewizji odeszli m.in. Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow i Katarzyna Kolenda-Zaleska. Zmuszeni do odejścia zostali Jacek Łęski i Bogdan Rymanowski. Zwolniono m.in. Barbarę Rogalską, Marka Oblacińskiego i Lidię Gall, a Marzena Paczuska, Maria Wiernikowska i Krystyna Mokrosińska są zatrudnione, ale ich programy zniknęły z anteny.(iza)

d1k2uch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k2uch
Więcej tematów