Trwa ładowanie...

Turecka prokuratura wszczęła śledztwo ws. gazety, która pokazała rysunki z "Charlie Hebdo"

Prokuratura w Stambule wszczęła dochodzenie ws. dwojga dziennikarzy tureckiej gazety "Cumhuriyet", którzy dzień wcześniej przedrukowali w swoich kolumnach przedstawiającą Mahometa okładkę nowego numeru satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

Share
Turecka prokuratura wszczęła śledztwo ws. gazety, która pokazała rysunki z "Charlie Hebdo"
Źródło: PAP/EPA, Fot: Eddy Lemaistre
d40vf2j

Według tureckiej agencji Anatolia stambulska prokuratura bada, czy dziennikarze Ceyda Karan i Hikmet Cetinkaya złamali zakaz "podżegania do nienawiści i wrogości" oraz "obrażania wartości religijnych", co w Turcji jest karane więzieniem.

W środę "Cumhuriyet", opozycyjny świecki dziennik, w geście solidarności opublikował cztery strony z najnowszego numeru "Charlie Hebdo". Zostały one przetłumaczone na turecki i w formie dodatku dołączone do wydania. W dodatku nie znalazła się karykatura z okładki, jednak Karan i Cetinkaya wykorzystali jej małe czarno-białe reprodukcje w swoich kolumnach.

d40vf2j

Również w środę turecki sąd nakazał zablokowanie stron internetowych, na których ukazała się karykatura proroka Mahometa z okładki "Charlie Hebdo".

Na okładce najnowszego wydania "Charlie Hebdo" zamieszczono satyryczną podobiznę Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: "Jestem Charlie". Jest to hasło demonstracji solidarności i sprzeciwu wobec terroryzmu, zwoływanych we Francji i za granicą po zeszłotygodniowych atakach, w których zginęło 17 osób.

Zobacz też: Błyskawiczna sprzedaż "Charlie Hebdo". Zwiększają nakład z 3 do 5 mln

d40vf2j

Podziel się opinią

Share
d40vf2j
d40vf2j
Więcej tematów