Trwa ładowanie...
syria

Turcja bombarduje Kurdów. Rosja zaniepokojona

Premier Turcji poinformował, że wojska jego kraju rozpoczęły w Syrii operacje przeciwko Kurdom. Zaangażowaniem militarnym Turcji zaniepokojone jest rosyjskie MSZ. Departament Stanu USA ostrzegł, że ta operacja nie służy stabilności regionu.

Share
Turcja bombarduje Kurdów. Rosja zaniepokojona
Źródło: PAP/EPA
d1jy3ov

Turcja rozpoczęła operację "Gałązka Oliwna" w miejscowości Afrin na północnym zachodzie Syrii. Prowadzi ją przeciwko bojownikom z kurdyjskiej milicji YPG, którą tureckie władze wiążą z Partią Pracujących Kurdystanu. O godzinie 17:00 czasu lokalnego zbombardowano pierwsze schrony i kryjówki Kurdów.

Rosja wzywa do powściągliwości

Jak oświadczyła turecka armia, operacja jest prowadzona "z poszanowaniem integralności terytorialnej Syrii" i na mocy prawa międzynarodowego. To jednak nie przekonuje rosyjskiego MSZ, które wzywa Turcję do "powściągliwości" i wyraża swoje "zaniepokojenie" jej zaangażowaniem militarnym w Syrii.

Krytycznie do działań Turcji odniósł się również Departament Stanu USA. Amerykanie uznali, że operacja ta nie służy stabilności regionu i samej Syrii, a także nie złagodzi obaw Turcji o bezpieczeństwo przy jej granicy. Syryjskie władze ostrzegły, że ruchy tureckich wojsk zostaną uznane za akt agresji.

Źródło: rp.pl

d1jy3ov

Podziel się opinią

Share
d1jy3ov
d1jy3ov
Więcej tematów