Trwa ładowanie...

Tunezja wprowadza stan wyjątkowy po zamachu na hotel w Susie

Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi wprowadził stan wyjątkowy w całym kraju w związku z ubiegłotygodniowym zamachem w nadmorskim kurorcie Susa. W ataku zginęło 38 osób, głównie brytyjskich wczasowiczów. Poinformowała o tym kancelaria prezydenta, zapowiadając, że późnym popołudniem Essebsi zwróci się do narodu.
Share
Radiowóz przed hotelem, na terenie którego doszło do ataku
Radiowóz przed hotelem, na terenie którego doszło do atakuŹródło: AFP, Fot: Kenzo Tribouillard
d172bv0

Stan wyjątkowy daje szerokie uprawnienia policji i wojsku oraz ogranicza prawo do publicznych zgromadzeń.

Poprzednio stan wyjątkowy został wprowadzony w styczniu 2011 r. w związku z antyrządowymi zamieszkami, które doprowadziły do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i które były początkiem arabskiej wiosny. Władze wielokrotnie przedłużały stan wyjątkowy; ostatecznie zniesiono go w marcu 2014 r.

W Tunezji, gdzie od jaśminowej rewolucji rośnie w siłę ruch dżihadystyczny, w tym roku doszło do dwóch poważnych zamachów, do których przyznała się organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS).

d172bv0

Łącznie w tych atakach zginęło 59 zagranicznych turystów. 18 marca w zamachu na muzeum Bardo w Tunisie śmierć poniosło 21 wczasowiczów, a 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków, zostało zabitych 26 czerwca na plaży przed hotelem w Susie. Był to najpoważniejszy akt terroru w historii Tunezji.

W piątkowym wywiadzie udzielonym BBC premier Habib Essid jako pierwszy przedstawiciel władz przyznał, że podczas ubiegłotygodniowego ataku reakcja policji była zbyt powolna.

We wtorek tunezyjski sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafik Chelly poinformował, że sprawca zamachu w Susie przeszedł w styczniu szkolenie w Libii. W tym samym czasie szkolenie w tym kraju odbywali sprawcy ataku na muzeum Bardo.

d172bv0

Podziel się opinią

Share
d172bv0
d172bv0
Więcej tematów