Trybunał strasburski nie uznał statusu prawnego płodu
Europejski Trybunał Praw Człowieka nie uznał statusu prawnego płodu, oddalając skargę kobiety, która domagała się odszkodowania po stracie dziecka w czasie ciąży, wskutek błędu lekarskiego.
Stosunkiem głosów 14:3 Trybunał uznał, że nie nastąpiło pogwałcenie przez Francję artykułu 2 (prawo do życia) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Trybunał jest przekonany, że obecnie nie jest ani pożądana, ani nawet możliwa abstrakcyjna odpowiedź na pytanie, czy dziecko nienarodzone jest "osobą" w rozumieniu artykułu 2 Konwencji - wyjaśnia sąd w orzeczeniu opublikowanym w czwartek.
Adwokat skarżącej w czasie przesłuchania 10 grudnia powoływał się na artykuł 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, skarżąc francuski wymiar sprawiedliwości z powodu odmowy uznania za nieumyślne zabójstwo czynu przeciwko życiu dziecka nienarodzonego.
Skarżąca Thi-Nho Vo straciła dziecko w 1991 r. w szóstym miesiącu ciąży wskutek pomylenia jej z inną pacjentką, która tego samego dnia, w tym samym gabinecie miała mieć usuniętą wkładkę wewnątrzmaciczną. Lekarz spowodował przebicie pęcherza płodowego, co pociągnęło za sobą konieczność przerwania ciąży.
W 1999 r. francuski sąd kasacyjny uchylił wyrok skazujący lekarza na pół roku więzienia w zawieszeniu i 10 tys. franków grzywny za nieumyślne zabójstwo. Sąd nie podtrzymał kwalifikacji czynu jako nieumyślnego zabójstwa, odmawiając tym samym uznania płodu za osobę ludzką prawnie chronioną.