Trybunał Konstytucyjny utrzymał prawo do aborcji
Słowacki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nadal będzie można wykonywać zabiegi przerywania ciąży do 12. tygodnia, gdyż ustawa
zezwalająca na aborcję nie jest sprzeczna z konstytucją. Trybunał wydał jednocześnie opinię, że sprzeczna z konstytucją jest decyzja ministerstwa zdrowia pozwalająca na usuwanie ciąży do 24 tygodnia w przypadku genetycznych wad płodu.
Posiedzenie 12-osobowego składu trybunału odbyło się w Koszycach. Werdykt o zgodności ustawy aborcyjnej z konstytucją zapadł wcześniej, niż przewidywano.
Skargę przeciw wciąż obowiązującej czechosłowackiej ustawie z 1986 roku, dopuszczającej usunięcie ciąży w czasie trzech pierwszych miesięcy bez podania przyczyny, i orzeczeniu ministerstwa zdrowia z 2001 roku o możliwości dokonania aborcji do szóstego miesiąca ciąży, gdy u płodu wykryje się wady genetyczne, złożyła sześć lat temu grupa słowackich chadeków.
Posłowie z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) ocenili, że przepis jest sprzeczny z konstytucją i powołali się na artykuł 15 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym "każdy ma prawo do życia", a "ludzkie życie zasługuje na ochronę jeszcze przed narodzeniem".
Konstytucja nie była do końca jednoznaczna; kilka paragrafów dalej zapisano w niej, że "nie stanowi naruszenia prawa pozbawienie kogoś życia zgodnie z działaniem, które według prawa nie jest karalne". Jeszcze inny paragraf zapewniał o nienaruszalności człowieka i jego prywatności.
W 2000 roku ówczesna koalicja rządząca, złożona z liberałów, chadeków i mniejszości węgierskiej zezwoliła lekarzom na odmowę usunięcia ciąży zgodnie ze swym sumieniem.
Aborcji na Słowacji tradycyjnie sprzeciwia się też Kościół i środowiska katolickie.