Pomnik ku czci ofiar Nagasaki w Gdańsku
Pomnik ku czci ofiar ataku atomowego na Japonię
w 1945 r. odsłonięto w centrum Gdańska. Mający formę
kwiatu pomnik jest repliką rzeźby, która od 1986 r. stoi w
japońskim mieście Nagasaki.
Twórcą obu pomników jest prof. Mariusza Kulpa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 19 lat temu wygrał on konkurs na wykonanie pomnika jako "daru narodu polskiego" w Parku Pamięci i Pokoju w Nagasaki.
Przesłaniem rzeźby jest nadzieja i pokój. Dolna część pomnika - skamieniałe liście - wyobrażają to, co 60 lat temu zostało po Nagasaki, czyli popiół i nic. Z czasem jednak z tego miejsca wyrosło nowe życie, którego uosobieniem jest kwiat - powiedział dziennikarzom Kulpa.
Gdański pomnik ku czci ofiar ataku nuklearnego na Japonię w 1945 r. został odsłonięty po raz drugi. Po raz pierwszy dokonano tego w sierpniu 1988 r. Już kilka miesięcy później wandale uszkodzili część rzeźby. Pomnik został jednak w końcu odrestaurowany. Uporządkowano plac wokół niego i dodano tablicę w języku japońskim.
9 sierpnia 1945 r. wojsko amerykańskie zrzuciło bombę atomową na Nagasaki, w wyniku czego zginęło ok. 80 tys. osób. Trzy dni wcześniej Amerykanie zaatakowali w ten sam sposób Hiroszimę, gdzie liczba ofiar była większa.