Chcesz wynająć mieszkanie? Nie daj się nabrać i uważaj na nieuczciwych najemców
Najem mieszkania to zawsze duży wydatek. Ceny odstępnego, choć zaczynają się od tysiąca złotych, nie gwarantują wysokiego standardu. Dlatego na Facebooku powstała grupa "Czarna lista mieszkań - Trójmiasto". Jej uczestnicy ostrzegają się przed nieuczciwymi najemcami.
09.06.2015 | aktual.: 09.06.2015 15:14
- Grupa powstała w celu ostrzeżenia przyszłych najemców przed właścicielami - oszustami, mieszkaniami o standardzie zdecydowanie odbiegającym od tego, które przedstawione jest w ogłoszeniu - mówią organizatorzy akcji.
Ceny wynajmu mieszkań studenckich różnią się w zależności standardu wyposażenia, wielkości oraz lokalizacji. Najwyższą cenę najmu osiągają mieszkania ulokowane w centrum lub bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. Porównując ceny najmu lokali o powierzchni 38-60 metrów kwadratowych najwięcej zapłacimy w Warszawie (2,5 tys. zł) oraz Wrocławiu (1,9 tys.). Kolejne miejsca zajął Gdańsk oraz Kraków (1,7 tys.). Stawkę zamyka Poznań (1,4 tys.) oraz Łódź (1,3 tys.).
"Mieszkanie na parterze u starszej pani. GDAŃSK. Trzeba wpłacić jej od razu z góry za cały miesiąc bez żadnej umowy itp, bo niby się na tym nie zna. Wodę, światło wyliczała, że za dużo się zużywa. Wykręcała żarówki, wylewała wodę z czajnika, że niby za dużo nagrzewać wody to niepotrzebnie. Wchodziła do pokoju pod moją nieobecność, bo ubrania w szafkach były poprzewracane. Kiedy puściły mi nerwy i stwierdziłam koniec. Nie chciała oddać pieniędzy, straszyła księdzem" - czytamy jedną z historii na profilu akcji.
Podobnych sytuacji z nieuczciwymi wynajmującymi na stronie opisanych jest więcej. Większość lokatorów trafiła kiedyś na nierzetelnego kontrahenta. Świadczy o tym 1,2 tys. polubień strony. Pojawia się więc pytanie, jak ustrzec się przed nieuczciwymi oferentami i na co zwrócić uwagę, podpisując umowę.
- Podpisując umowę najmu lokalu wystarczy spełnić kilka kryteriów, aby móc spać spokojnie. Jeszcze przed podpisaniem umowy należy poprosić wynajmującego o okazanie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, np. odpisu z księgi wieczystej. Bardzo ważną kwestią jest precyzyjne określenie długości trwania umowy oraz sposobów jej rozwiązania. Jasno powinna być uregulowana kwestia kaucji - w jakiej wysokości została przekazana oraz na jakich warunkach podlega zwrotowi - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Sadowski, prawnik i Wiceprezes Fundacji "TENEO" - Określając prawa i obowiązki najemcy, warto przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, być może także dokumentację fotograficzną. Przy wyprowadzce pozwoli to określić wysokość ewentualnych szkód - dodaje Sadowski.
Na Facebooku można zauważyć bardzo ciekawy proces. Media społecznościowe stały się miejscem bardzo szybkiej, a przy tym złudnie anonimowej, wymiany informacji. W krótkim czasie pojawiły się profile dotyczące nieuczciwych pracodawców, kontrolerów biletów, lekarzy i dentystów, a także lokali gastronomicznych.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .