Trwa ładowanie...
14-08-2015 17:36

Tomasz Siemoniak: świat stawia Wojsku Polskiemu coraz wyższe wymagania

- Wydarzenia na świecie stawiają coraz wyższe wymagania przed Wojskiem Polskim - powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak na uroczystości wręczenia resortowych wyróżnień zasłużonym żołnierzom, pracownikom i instytucjom wojskowym.

Tomasz Siemoniak: świat stawia Wojsku Polskiemu coraz wyższe wymaganiaŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d16cd70
d16cd70

- Mijający rok przyniósł wiele wyzwań i wydarzeń, które stawiały coraz wyższe wymagania przed Wojskiem Polskim. Sytuacja w Europie i na świecie, także sytuacja wokół granic Polski i Europy nakazuje nam z najwyższą powagą traktować sprawy bezpieczeństwa, a Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa RP pełni szczególną rolę - powiedział wicepremier na uroczystości w Warszawie, w przeddzień święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r.

Podkreślił, że ostatnie 12 miesięcy to był czas modernizacji wojska i szczególnie intensywnych ćwiczeń. - Nie mieliśmy tak bogatego programu w poprzednich latach. Te ćwiczenia to nie tylko liczby, wypowiedzi ministra, ale ogromny wysiłek tysięcy naszych żołnierzy - powiedział Siemoniak.

Wpisaniem do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" wyróżniono w piątek pośmiertnie st. chor. Rafała Celebudzkiego z Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, który we wrześniu 2014 r. zginął w samobójczym zamachu w Kabulu.

Takim samym wpisem uhonorowano również 15 innych oficerów, w tym pełnomocnika szefa MON ds. budowy i wdrażania narodowego centrum wspomagania operacji powietrznych emerytowanego gen. dyw. Henryka Pietrzaka oraz szefa jednego z zarządów Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Krzysztofa Motackiego. Do Księgi Honorowej wpisano także przodujące oddziały - 34 Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Jednostkę Wojskową GROM i Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

d16cd70

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull wręczył czterem żołnierzom amerykańskie odznaczenia. Oficerami Legii Zasługi (ang. Legion of Merit) zostali generałowie brygady Andrzej Knap (zastępca dowódcy regionu wschodniego w Afganistanie w latach 2012-2013) oraz Marek Sokołowski (dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w 2013 r.).

Specjalne wyróżnienie za rozsławienie wyszkolenia polskich lotników odebrał pilot pokazowy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim kpt. Adrian Rojek. Niedawno popularność w internecie zdobył film z pilotowanym przez Rojka MiG-iem-29, który niemal pionowo startował podczas pokazów w Wielkiej Brytanii. Umiejętności pilota będzie można podziwiać podczas Air Show w Radomiu 22-23 sierpnia.

Kilkudziesięciu żołnierzy i cywilnych pracowników wojska odebrało w piątek tytuły zasłużonych żołnierzy RP oraz złote medale "Siły zbrojne w służbie Ojczyzny" i "Za zasługi dla obronności kraju".

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

d16cd70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cd70
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj