Trwa ładowanie...
d2zdwcb

Toksyczne lalki z Chin miały trafić do polskich dzieci. Normy przekroczone 300 razy

Czy zabawa dziecięcymi lalkami może stwarzać zagrożenie? Okazuje się, że tak. W szczególności, kiedy zabawki pochodzą z Chin a firma, która je sprowadziła generuje oszczędności kosztem bezpieczeństwa użytkowników.
Share
Toksyczne lalki z Chin miały trafić do polskich dzieci. Normy przekroczone 300 razy
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
d2zdwcb

Firma z siedzibą na Cyprze zgłosiła się w Oddziale Celnym "Opłotki" w Gdańsku z 720 zestawami lalek. Chciała dopuszczenia ich do obrotu. Lalki stanowiły część większej partii zabawek zaimportowanych z Chin. Okazały się bardzo groźne.

W główkach części lalek wykryto substancję chemiczną FTALAN-BIS (2-etyloheksynu), której dopuszczalne normy przekroczono prawie 300-krotnie. Wskazany związek chemiczny jest palny i toksyczny. Może upośledzać płodność, a także szkodliwie działać na dziecko w łonie matki - tłumaczy Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Celnicy przeprowadzili analizę ryzyka i uznali, że trzeba mu się bliżej przyjrzeć. Zabawki wysłano do badań do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Ten wydał opinię, że nie tylko ich nie spełniają wymagań bezpieczeństwa a wręcz stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa bawiących się nimi.

d2zdwcb

Z deklaracji celnej wynika, że toksyczne laleczki były niezwykle tanie. Za 720 zatrzymanych przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni zestawów firma z Cypru zapłaciła bowiem jedynie 340 zł.

Dzięki funkcjonariuszom Oddziału Celnego "Opłotki" w Gdańsku z pozoru nieszkodliwe zabawki nigdy nie trafią do dzieci - chwali się gdański IAS.

Zobacz także: Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d2zdwcb

Podziel się opinią

Share
d2zdwcb
d2zdwcb
Więcej tematów