PolitykaTo oni powinni rządzić - tego chcą Internauci

To oni powinni rządzić - tego chcą Internauci

Gdyby wyborcy kierowali się tylko programem politycznym, zwycięzcą wyborów nie zostałyby, ani PO, ani PiS. Po porównaniu 107,5 tys. odpowiedzi udzielonych w "Kompasie Wyborczym" Wirtualnej Polski, z odpowiedziami poszczególnych partii startujących w wyborach, wniosek jest jednoznaczny. W zbieżności poglądów z większością Internautów zwycięstwo nad konkurencją odnosi PSL! Podobnie jak w wyborach, najgorzej w porównaniu z opinią większości wypada SLD.

To oni powinni rządzić - tego chcą Internauci
Źródło zdjęć: © PAP

11.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 09:24

To właśnie Ludowcy najbardziej odpowiadają poglądom Internautów - taki wniosek można wysnuć na podstawie odpowiedzi Internautów, którzy skorzystali z "Kompasu Wyborczego" Wirtualnej Polski. Gdyby wyborcy nie kierowali się wizerunkiem polityków, sympatiami, antypatiami i stereotypami, zagłosowaliby na partię Pawlaka. Wśród 107,5 tys. Internautów, którzy skorzystali z "Kompasu Wyborczego", największa zgodność poglądów dotyczyła zniesienia immunitetu dla posłów, pomysł ten poparło 87% osób. Internauci równie zgodni są w kwestii możliwości adoptowania dzieci przez pary homoseksualne, nie chce tego aż 85% osób, które wzięły udział w "Kompasie". Zdecydowana większość domaga się również zaostrzenia kar dla przestępców - 84%.

Internauci zgadzają się z Kaczyńskim w sprawach obyczajowych

W opinię na temat udziału Kościoła rzymsko-katolickiego w życiu publicznym trafił Janusz Palikot. Zdaniem 69% odpowiadających w "Kompasie", zaangażowanie Kościoła jest za duże. Liberalnie internauci podeszli również do całkowitego zakazu aborcji, 63% sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce takiego prawa, podobnego zdania są wszystkie partie poza PiS i PJN. Najbardziej wyrazisty pogląd z internautami podzielają wszyscy poza Ruchem Palikota i SLD, tylko te partie nie chcą zaostrzania kar dla przestępców, domaga się tego 84% Internautów.

Bardziej konserwatywne okazały się poglądy na temat związków homoseksualnych, przeciwko legalizacji takich związków opowiedziało się 56% osób (tak samo odpowiadały PiS, PSL i PJN), a przeciw adopcji dzieci przez związki homoseksualne - 85% - w tej kwestii z Internautami zgodziły się wszystkie partie. 61% Internautów nie spodobał się pomysł wysyłania 6-latków do szkół, pogląd ten podziela PiS i PJN. Konserwatywne okazało się też podejście Internautów do miękkich narkotyków, ich legalizacji sprzeciwia się 53% osób. Z pozostałymi zgadza się Ruch Palikota i SLD, chociaż Grzegorz Napieralski podczas ostatniej debaty przedwyborczej, w ostatniej chwili wycofał się z tego pomysłu. Podobnie jak wszystkie partie, większość Internautów pozytywnie ocenia zmiany w Polsce po 1989 roku, taką opinię wyraziło 68% biorących udział w "Kompasie".

W kwestiach społecznych, największą zbieżność poglądów z większością Internautów wykazał PiS, PJN i PSL, partie te odpowiedziały na sześć pytań tak, jak większość Internautów. Słabiej wypadło PO (pięć zbieżnych odpowiedzi), najmniejsza zbieżność z odpowiedziami większości, była w przypadku RP i SLD. Ugrupowania Palikota i Napieralskiego odpowiedziały tak jak większość na cztery pytania.

Wszyscy myślą tak jak Pawlak - w kwestiach gospodarczych

W kwestiach gospodarczych, biorący udział w "Kompasie" okazali się najbardziej jednomyślni w sprawie podatku VAT. 77% osób stwierdziło, że podwyżka tego podatku nie jest dobrą metodą na poprawę sytuacji gospodarczej. Takiego samego zdania są wszystkie partie polityczne. Dużą jednomyślność Internauci wykazali również w sprawie zmian w KRUS, za urealnieniem składek płaconych przez rolników opowiedziało się 73% osób. Z Internautami nie zgadza się tylko PiS. Co ciekawe, jednocześnie większość (56%) Internautów uważa, że dopłaty dla polskich rolników powinny być regularnie zwiększane. Przeciwnicy zwiększania dopłat (stanowią 24%) nie mogli znaleźć swojej reprezentacji w wyborach, wszystkie partie chcą większych wydatków na rolnictwo. Internauci chcieliby też droższej pomocy socjalnej, za podwyższeniem świadczeń jest 52% osób, zgadzają się z nimi wszystkie partie poza PJN, który postulował lepsze wykorzystanie obecnych środków.

Podobnie jak PiS i PSL, 56% biorących udział w "Kompasie" nie chce dążyć do wprowadzenia w Polsce euro. Duże niezdecydowanie panowało wśród Internautów w kwestii OFE, ich likwidacji domaga się 34%, ta część wyborców nie będzie miała swojej reprezentacji w sejmie, wszystkie partie, podobnie jak 45% Internautów, nie chcą likwidować funduszy.

Internauci dość dobrze oceniają wykorzystanie związanych z Euro 2012 szans na rozwój infrastruktury. 55% respondentów dobrze ocenia działania rządu, tak samo odpowiedziały PO i PSL. Nie zgadza się z nimi 39% osób.

W sprawach gospodarki i rolnictwa, zdanie większości Internautów podziela PSL, partia ta odpowiedziała tak, jak większość biorących udział w "Kompasie" na wszystkie siedem pytań związanych z finansami. Najmniejszą zbieżność z większością wykazał PJN (cztery pytania) i PiS (pięć pytań).

Chcemy polityki zagranicznej w wydaniu PSL

W sferze polityki zagranicznej, duża jednomyślność panuje wśród Internautów w kwestii angażowania się Polski w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi. Wojsk w niebezpieczne rejony nie chce wysyłać 70% osób. Popierają ich w tym PSL, SLD i Ruch Palikota. Większość ze 107 tys. biorących udział w "Kompasie" pozytywnie oceniła zmiany w polityce zagranicznej, które dokonały się w ostatnich czterech latach, taką opinię wyraziło 53% osób, tego samego zdania są wszystkie partie poza PiS i PJN.

Internauci nie mają jednoznacznego zdania na temat wstąpienia Turcji do UE. Przeciwnych temu jest 37% respondentów, ta grupa minimalnie przeważa nad zwolennikami rozszerzenia UE o Turcję oraz nad osobami, które nie mają zdania w tej sprawie. Podobnie jak najliczniejsza grupa Internautów, tylko PSL niechętnie patrzy na przynależność Turcji do Unii.

Również w kwestii polityki zagranicznej najbardziej zbliżony do poglądów Internautów okazał się PSL. Internauci odpowiedzieli tak jak ta partia na trzy pytania. Nieco mniej zbieżne odpowiedzi miały SLD i RP. Tylko PiS i PJN nie odpowiedziały na żadne pytanie dotyczące polityki zagranicznej tak, jak większość Internautów. Internauci chcą sprywatyzować szpitale

PJN i Ruch Palikota to jedyne partie podzielające zdanie większości (56%) Internautów, którzy chcą umożliwienia prywatyzacji służby zdrowia. W Przeciwieństwie do PJN i PiS, przeważająca część biorących udział w "Kompasie" chciałaby także refundowania przez państwo zabiegów zapłodnienia in vitro. Opinię taką wyraziło 57% osób. W kwestiach zdrowotnych najbliższy Internautom okazał się Janusz Palikot. Większość Internautów nie zgadza się z programem PiS.

Tusk i Palikot są w tym zgodni

W sprawach zmian ustrojowych, Internauci wyrazili największą zgodność między sobą, ich poglądów nie podzielają jednak wszystkie partie. Aż 87% osób chciałoby likwidacji immunitetu dla posłów. Popierają ich w tym PO i Ruch Palikota. Internauci zgodnie opowiadają się również za głosowaniem w jednomandatowych okręgach wyborczych, w wyborach do sejmu. Opinię taką wyraża 70% respondentów. Większość ma w tym poparcie, przynajmniej zgodnie z deklaracjami, Platformy oraz partii Palikoti i Pawła Kowala.

Internautom wyraźnie nie podobają się również parytety płci na listach wyborczych. Sprzeciwia im się 61% Internautów, podobnego zdania są również PiS i PJN. Równo połowa biorących udział w "Kompasie" z przyjemnością przyjęłaby informację o likwidacji senatu. Taki sam pogląd deklarują też PO, PSL i Ruch Palikota. Przeciwnego zdania jest 29% osób.

Najbardziej zbliżoną do Internautów opinię na sprawy zmian ustrojowych mają partie Tuska i Palikota. Tylko w jednej kwestii z Internautami nie zgadza się PJN. Mniejszość w każdym z pytań reprezentował tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wyborcy podzieleni przez katastrofę smoleńską

W odpowiedzi na pytanie: "czy rząd zrobił wszystko, aby wyjaśnić katastrofę smoleńską?", niewielką przewagę zdobyli Internauci odpowiadający twierdząco na to pytanie, ta grupa stanowi 46% biorących udział w "Kompasie". Taką samą opinię deklarują PO, PSL i RP. Krytycy rządu stanowią 41%. Podobnie jak 56% respondentów, PO, RP i SLD twierdzą, że Rosja nie jest odpowiedzialna za katastrofę smoleńską.

Obcokrajowcy w Polsce niemile widziani

Tylko 33% odpowiadających na pytania "Kompasu" chciałoby, aby państwo zachęcało obywateli innych krajów do osiedlania się w Polsce. Większość, podobnie jak PiS i PSL, jest przeciwnego zdania. Również 33% osób chce złagodzenia przepisów dotyczących legalizacji pobytu obcokrajowców w Polsce. W tej kwestii po stronie większości, poza PiS i PSL, stoi również PO. Internautom odpowiadającym na pytania dotyczące imigracji do Polski, najbardziej powinien spodobać się program PiS i PSL, 33% osób, które nie zgadzają się w tej sprawie z większością bardziej odpowiadał będzie program SLD, RP i PJN.

Zwycięski program Ludowców

Gdyby wyborcy głosowali wyłącznie na programy, nie wiedząc do jakich partii należą, większość w sejmie zdobyła by partia Waldemara Pawlaka. PSL odpowiedziało tak jak większość Internautów na 21 z 28 pytań. Dobry rezultat osiągnęła również Platforma (19 pytań) oraz partia Janusza Palikota (18 pytań). Aby zyskać przychylność wyborców, nad swoim programem najbardziej zastanowić się powinno SLD. Tylko w 12 pytaniach odpowiedzi tej partii zbiegały się z opinią większości. Nieco lepiej wypadły PJN - 13 pytań, a także PiS - 14 pytań.

Warto pamiętać, że w zestawieniu brano pod uwagę tylko ilość udzielonych przez partie odpowiedzi, które zbiegały się z opiniami większości Internautów. W praktyce wyborcy przywiązują różną wagę do różnych kwestii. "Kompasu Wyborczego" nie należy traktować jako reprezentatywnego badania społecznego, grupa biorąca udział w wyborczej ankiecie była jednak dość liczna, na pytania odpowiedziało ponad 107,5 tys. Internautów.

Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)