PolskaTK: nie można ograniczać odpowiedzialności odszkodawawczej gminy

TK: nie można ograniczać odpowiedzialności odszkodawawczej gminy

Nie ma podstaw dla ograniczenia
odpowiedzialności odszkodowawczej gminy, jeżeli nie dostarczyła
lokalu socjalnego dla osób z wyrokami eksmisyjnymi - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał badał konstytucyjność przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, dotyczących roszczeń odszkodowawczych właściciela lokalu w sytuacji, gdy gmina nie dostarczyła lokali osobom mającym nakaz eksmisji.

Pytanie prawne w tej sprawie skierował do Trybunału Sąd Rejonowy w Kościanie. Przed tym sądem Kościańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego domagało się od Gminy Miejskiej Kościana odszkodowania z tytułu czynszów i innych należności, niezapłaconych przez lokatorów, wobec których sąd wcześniej orzekł eksmisję.

Eksmisja ta została wstrzymana do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Jednak gmina dotychczas nie złożyła oferty, a lokatorzy nadal nie pokrywają opłat.

Według kwestionowanego przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, w przypadku, gdy gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego, właściciel ma prawo do ubiegania się od gminy o różnicę między czynszem, jaki mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu, a czynszem, do którego zapłaty zobowiązany jest były lokator.

Trybunał uznał, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją, gdyż - zgodnie z konstytucją - każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Nie oznacza to natomiast objęcia gwarancją konstytucyjną zasady pełnej kompensacji- zastrzegł Trybunał. Podkreślił, że określenie "działanie" odnosi się zarówno do działania, jak i do zaniechania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)