Talibowie twierdzą, że amerykański sierżant był dobrze traktowany
Afgańscy talibowie twierdzą, że amerykańskie sierżant Bowe Bergdahl był dobrze traktowany, zanim po pięciu latach niewoli został przekazany Amerykanom. Mógł nawet grać w piłkę z osobami go przetrzymującymi - powiedział AP rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.
06.06.2014 | aktual.: 06.06.2014 12:35
W rozmowie telefonicznej rzecznik Talibanu powiedział agencji AP, że Bergdahl dostawał świeże owoce i jedzenie, o jakie poprosił. - Możecie zapytać go w Ameryce o jego życie, gdy był przetrzymywany. Nie będzie narzekał - powiedział Mudżahid.
Dodał, że Amerykanin był przetrzymywany w wielu miejscach na terenie Afganistanu, ale nie sprecyzował, gdzie dokładnie.
Mudżahid poinformował, że Bergdahl mógł w ciągu tych pięciu lat grać w piłkę nożną. Pozwalano mu także na czytanie, w tym książek na temat islamu w języku angielskim.
Rzecznik talibów - jak pisze AP - nie był w stanie powiedzieć, czy talibowie grozili zabiciem Bergdahla, który obecnie przebywa w szpitalu wojskowym w Niemczech.
Sierżant Bergdahl, który był więziony w Afganistanie od 30 czerwca 2009 roku, został uwolniony w sobotę w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy "wysokiego ryzyka". Obecnie przebywają oni w Katarze.
Berghdal był jedynym amerykańskim jeńcem przetrzymywanym w Afganistanie. Jego uwolnienie zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru, który był mediatorem w rozmowach między Waszyngtonem a talibami.
Wymiana jeńców została skrytykowana w USA przez polityków republikańskich, którzy zarzucili administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i ostrzegli, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki. Ponadto Republikanie oskarżyli prezydenta Baracka Obamę o złamanie prawa, gdyż nie skonsultował decyzji o wymianie więźniów z Kongresem.
Administracja waszyngtońska tłumaczyła, że z powodu pogarszającego się stanu zdrowia sierżanta konieczne było szybkie działanie, co uniemożliwiło wcześniejsze ujawnienie informacji o wymianie jeńców.