Trwa ładowanie...
17-07-2008 22:15

"Tacy ludzie nie mogą brać udziału w życiu publicznym"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro skrytykował
posła PO, reżysera Kazimierza Kutza za jego wypowiedzi na temat
przyszłości Śląska.

Share
"Tacy ludzie nie mogą brać udziału w życiu publicznym"Źródło: AFP
d2tievg

Podczas spotkania z mieszkańcami Bytomia lider PiS zarzucił parlamentarzyście PO łamanie konstytucji i podważanie terytorialnej integralności kraju. Tacy ludzie powinni być eliminowani z życia publicznego - uważa były premier.

J. Kaczyński odniósł się do wypowiedzi Kutza zacytowanej w "Rzeczpospolitej", w artykule z maja tego roku, poświęconym śląskim autonomistom. Kaczyńscy to ostatnia runda polskiego nacjonalizmu. Kiedy minie dziesięć lat i wreszcie zejdą ze sceny, Polska stanie się na Śląsku abstrakcją. Liczyć się będzie Heimat, matka, dom, kawałek ziemi, sąsiad - mówił wtedy śląski poseł PO i reżyser filmów o tematyce śląskiej.

Na tego rodzaju słowa trzeba powiedzieć bardzo zdecydowane "nie". Tego rodzaju ludzi trzeba z polskiego życia publicznego eliminować, stawiać ich na marginesie, bo tylko na marginesie polskiego życia publicznego mogą być ci, którzy łamią konstytucję, którzy podważają terytorialną integralność Polski, którzy są także - bo i tak można to interpretować - w konflikcie z tym wszystkim, co stanowi polskie prawo karne - oświadczył J. Kaczyński. W jego opinii, skoro szef PO Donald Tusk nie zareagował na słowa Kutza, można założyć, że się z nimi zgadza, "w każdym razie nie ma nic przeciwko".

d2tievg

Według lidera PiS, sprawa spójności Polski stała się dziś znów aktualna, bo znów podważa się wartości narodowe i przyjmuje metodę "przepraszania na wszystkich kierunkach". J. Kaczyński krytykował "budowanie symetrii" pomiędzy krzywdami wyrządzonymi Polakom przez Niemców a zorganizowanymi zbrodniami niemieckimi. W opinii prezesa PiS, część polskich elit odpowiada za wytworzenie atmosfery, w której możliwe jest obarczanie Polaków odpowiedzialnością za nie popełnione zbrodnie.

Z sali padło pytanie o dochodzenie odszkodowań za zbrodnie niemieckie. Były premier odpowiedział, że choć Polacy mają moralne prawo do "gigantycznych" odszkodowań, to z punktu widzenia obowiązującego prawa międzynarodowego sprawa jest bardzo skomplikowana.

J. Kaczyński powtórzył opinię, że dziś w Polsce ścierają się dwie wizje - kraju solidarnego i liberalnego. Każdy ma możliwość wyboru pomiędzy tymi wizjami - z wszystkimi konsekwencjami - ale powinien się opierać na rzetelnych danych, tymczasem media przekazują fałszywy obraz - uważa. W polskim życiu publicznym skoncentrowane kłamstwo przybrało ogromne rozmiary, to jest kwestia przede wszystkim środków masowego przekazu - powiedział.

Podczas spotkania J. Kaczyński mówił też o konieczności przyciągnięcia do partii młodzieży. Robi się z nas ludzi, którzy nie zasługują na akceptację ludzi młodych - powiedział. Jak dodał, duża część młodzieży dała sobie wmówić, że PiS jest ugrupowaniem o zapędach dyktatorskich.

J. Kaczyński mówił, że jego partia ma plan, jak trafić z ofertą do młodych. Były premier mówił, że wzorem dla PiS jest niemiecka partia CSU, która od lat z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością.

d2tievg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tievg
Więcej tematów