Szydło: rozumiemy postulaty Wielkiej Brytanii dot. reformy UE
Polska rozumie postulaty Wielkiej Brytanii dotyczące reformy UE - podkreśliła premier Beata Szydło po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Zwróciła uwagę m.in. na konieczność wzmocnienia parlamentów narodowych w UE.
Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślała, że Wielka Brytania to ważny partner Polski w relacjach dwustronnych oraz w ramach NATO i UE. Poinformowała, że jej rozmowy z Cameronem dotyczyły propozycji Wielkiej Brytanii dotyczącej reformy UE.
- To ważna dyskusja, która przed nami, która toczy się również w rozmowach na poziomie UE. Ważne jest to, że w wielu kwestiach nasz punkt widzenia jest zbieżny - powiedziała Szydło. - Zgadzamy się jeśli chodzi o kwestie zarządzania gospodarczego, konkurencyjności i suwerenności - dodała.
Szydło podkreśliła, że Polsce zależy na tym, aby Wielka Brytania nadal była członkiem UE. - Rozumiemy zatem postulaty, z którymi przyjeżdża pan premier Cameron. Deklarujemy bardzo dużą otwartość do rozmowy i dyskusji - powiedziała.
- Polsce i Wielkiej Brytanii zależy wspólnie, aby UE coraz silniejsza i była podmiotem, w którym mogą być realizowane dobre projekty i programy - zaznaczyła Szydło.
Wątpliwości strony polskiej dotyczą zmian traktatowych, które wiązałyby się z długim okresem ratyfikacji w krajach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. - Zgodziliśmy się, że tutaj potrzebna jest rozmowa - dodała Szydło.
Polska premier wskazała też na potrzebę rozmowy o pozycji parlamentów narodowych w UE. - Wzmacnianie pozycji parlamentów narodowych to temat, który i Polska i Wielka Brytania chcą szanować i rozwijać - powiedziała Szydło. Szydło: nie ma pełnej zgody z Wielką Brytanią ws. zasiłków
W kwestii ograniczania przez Wielką Brytanię zasiłków dla imigrantów z UE, między Polską a Londynem nie ma pełnej zgody - oświadczyła Szydło. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie,
- Zrobimy wszystko, żeby naszych partnerów z Wielkiej Brytanii wesprzeć w tym, by obywatele brytyjscy wyrazili swoją opinię na dalszą współpracę w ramach Unii Europejskiej. To jest ważne dla nas wszystkich: dla bezpieczeństwa europejskiego, również dla rozwoju Europy - powiedziała Szydło.
Oczywiście - dodała - "są takie propozycje ze strony pana premiera rządu Wielkiej Brytanii, które są dla nas bezdyskusyjnie akceptowalne w propozycjach reformy UE (...) Są też w dyskusji kwestie, co do których nie ma między nami pełnej zgody". - To są kwestie, które będziemy jeszcze omawiali, próbowali wspólnie rozwiązać - powiedziała Szydło.
W tym kontekście wymieniała m.in. sprawę zasiłków i pomocy socjalnej. - Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. To szanujemy. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób - dodała.
Według Szydło ta sprawa będzie omawiana podczas kolejnych rozmów przedstawicieli rządów Polski i Wielkiej Brytanii.
Cameron: Wielka Brytania to naturalny partner Polski w UE i NATO
Cameron powiedział, że miał bardzo dobre rozmowy z premier Szydło, szczególnie jeśli chodzi o współpracę w zakresie obrony i reformy Unii Europejskiej. - Jesteśmy silnymi członkami NATO, oba (nasze) kraje wypełniają cel NATO - wydawania 2 proc. PKB na obronę - podkreślił. Przypomniał, że kolejny szczyt NATO odbędzie się w 2016 roku w Warszawie. Wyraził nadzieję, że będzie tak samo udany jak szczyt NATO w Walii.
- Wielka Brytania bardzo chce bronić i rozbudowywać wschodnią flankę NATO, brytyjskie siły zbrojne uczestniczą w patrolach powietrznych nad Morzem Bałtyckim, uczestniczą w szkoleniach, także na terenie Polski. Chcemy jednak robić więcej, Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, który się włączył do sił szybkiego reagowania NATO i dba o obecność NATO na wschodniej flance - powiedział szef brytyjskiego rządu.
Kolejny temat rozmów, to - jak mówił Cameron - reforma UE. - Wierzymy, że Europa państw narodowych jest ważna, że siła Unii Europejskiej pochodzi z różnorodności i elastyczności na potrzeby państw członkowskich - przekonywał brytyjski premier. Jak ocenił, parlamenty narodowe powinny odgrywać większą rolę w UE; konieczne jest też - jego zdaniem - ograniczenie biurokracji i dokończenie jednolitego rynku.
- Jeśli chodzi o kwestie najtrudniejsze, dotyczące kwestii socjalnych, będziemy razem szukać rozwiązania. Wspieram zasadę swobodnego przepływu osób (...) chodzi tylko o skalę tych przepływów ludności w ciągu ostatniej dekady w Europie i presję, jaką to powoduje na usługi publiczne. To jest problem z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie - zaznaczył Cameron.
Zadeklarował że chce, aby Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii Europejskiej.
Postulaty Camerona dotyczą czterech obszarów - obok prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE dotyczą one także: wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.
Cameron powiedział też, że polscy żołnierze odegrali ważą rolę w walce w faszyzmem. - Nigdy nie zapomnimy roli Polski w stawianiu oporu komunizmowi i przywróceniu wolności kontynentowi. Obrazy 'Solidarności' walczącej i pokonującej opresyjny rząd i obalającej żelazną kurtynę, to są obrazy z mojego dzieciństwa - podkreślił.
- Wierzę, że jesteśmy naturalnymi partnerami w handlu - Wielka Brytania to drugi co do wielkości partner handlowy Polski, w zeszłym roku zainwestowaliśmy tutaj (w Polsce) 3 miliardy euro, a także w NATO w w Unii Europejskiej - zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.