Trwa ładowanie...
IAR

Szukają wraku airbusa AirAsia. Sonary wykryły duży obiekt

Zła pogoda i wysokie fale uniemożliwiają dalsze poszukiwania ciał ofiar katastrofy samolotu linii AirAsia na Morzu Jawajskim. Prawie 50 nurków indonezyjskiej armii gotowych jest zejść pod wodę, aby zbadać obiekt, który może być kadłubem zaginionego airbusa. Do tej pory udało się odnaleźć zaledwie siedem ciał. Na pokładzie samolotu były 162 osoby.
Share
Służby starają się odnaleźć kadłub samolotu linii AirAsia
Służby starają się odnaleźć kadłub samolotu linii AirAsiaŹródło: PAP/EPA, Fot: DEWI NURCAHYANI
d2wn1gb

Biorące udział w akcji poszukiwawczej jednostki starają się przede wszystkim odnaleźć kadłub samolotu, który uległ katastrofie w ubiegłą niedzielę. Na dnie morza, na głębokości około 30-50 metrów, sonary wykryły duży obiekt, który może być kadłubem maszyny. Wysokie fale uniemożliwiają jednak zejście płetwonurków pod wodę. Nie udało się też zlokalizować sygnału wysyłanego przez urządzenia znajdujące się w czarnych skrzynkach maszyny.

Jedną z hipotez dotyczących przyczyn katastrofy, którą badają śledczy, jest tak zwane przeciągnięcie, kiedy samolot gwałtownie traci siłę nośną. Media cytują osoby zbliżone do śledztwa, według których przed katastrofą samolot wykonał manewr gwałtownego wznoszenia się, które mogło przekraczać możliwości konstrukcyjne Airbusa A320.

Na pokładzie samolotu było 155 Indonezyjczyków, trzech obywateli Korei Południowej oraz po jednej osobie z Singapuru, Malezji i Wielkiej Brytanii. Drugi pilot był Francuzem.

d2wn1gb

Zobacz też: Znaleziono części zaginionego samolotu AirAsia?

d2wn1gb

Podziel się opinią

Share
d2wn1gb
d2wn1gb
Więcej tematów