Trwa ładowanie...
d1ki72f
IAR

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Różne oceny rezultatów

Różne opinie na temat rezultatów szczytu Partnerstwa Wschodniego, który w piątek zakończył się w Rydze. Na Unię Europejską spadła w ostatnich dniach krytyka za mało ambitny szczyt, ale są i tacy, którzy go bronią. Ekspert z berlińskiego biura German Marshall Fund Joerg Forbrig w rozmowie z Polskim Radiem negatywnie ocenił rezultaty szczytu. - Unia Europejska wydaje się być całkowicie zastraszona przez Rosję - powiedział.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1ki72f

W deklaracji ze spotkania nie ma zapisu o możliwych szansach krajów zza wschodniej granicy na członkostwo w Unii. Według wielu ekspertów, to rezultat skutecznych nacisków Rosji, która uważa kraje Partnerstwa Wschodniego za swoją strefę wpływów.

W deklaracji Rosja jest wymieniona tylko raz - nie tam, gdzie mowa o konfliktach w regionie, ale w kontekście raczej pozytywnym, energetycznym, w odniesieniu do dostaw gazu.

Ekspert z berlińskiego biura German Marshall Fund Joerg Forbrig w rozmowie z Polskim Radiem negatywnie ocenił rezultaty szczytu. - Unia Europejska wydaje się być całkowicie zastraszona przez Rosję i dlatego jest wyjątkowo ostrożna. Uważam, że ten szczyt to porażka Unii Europejskiej i zwycięstwo Rosji - dodał ekspert.

d1ki72f

W deklaracji nie ma też daty zniesienia wiz dla Ukraińców i Gruzinów, na co bardzo liczyły władze w Kijowie i Tbilisi. Argumentowały, że to byłby pozytywny sygnał dla społeczeństw.

- Szczyt Partnerstwa Wschodniego to nie jarmark świąteczny, nie rozdajemy na nim prezentów - skomentowała w rozmowie z Polskim Radiem profesor Żaneta Ozolina z Uniwersytetu w Rydze, która podkreśliła, że najpierw wszystkie wymogi muszą być spełnione.

Ale i ona przyznała, że do tego potrzebna jest też wola polityczna po stronie Unii Europejskiej. A tej woli zabrakło.

d1ki72f

Podziel się opinią

Share

d1ki72f

d1ki72f
Więcej tematów