Szczyt ONZ wpłynie na wybór następcy Annana?
Zdaniem szefa polskiej dyplomacji Adama
Daniela Rotfelda, przebieg trwającego w Nowym Jorku Światowego
Szczytu państw ONZ może mieć wpływ na sposób wyboru i sam wybór
następcy sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, którego
kadencja kończy się w 2006 roku.
W opinii Rotfelda, powinny zostać zmienione obecne zasady wyboru sekretarza ONZ, według których wpływ na wybór ma m.in. to, z jakiego kontynentu pochodzi kandydat. W myśl tego kryterium następcą Annana powinien zostać dyplomata z Azji.
Jeśli chce się, żeby organizacja była dobrze zarządzana trzeba przyjąć takie kryteria, jakie się przyjmuje do nominacji na dyrektora generalnego firmy, który zarządza olbrzymim majątkiem, ogromną liczba ludzi. Taka osoba musi być psychicznie wytrzymała i równocześnie umieć kierować zespołami ludzi, i być otwarta na różne stanowiska - powiedział w środę (w czwartek polskiego czasu) podczas konferencji prasowej minister Rotfeld.
Ja uważam, że to jest kompletne nieporozumienie, kiedy się dobiera ludzi według koloru skóry czy miejsca urodzenia. Uważam, że byłoby całkiem uzasadnione, żeby zrezygnować też z zasady, że nigdy nie będzie wybrany przedstawiciel wielkiego mocarstwa, które ma miejsce stałe w Radzie Bezpieczeństwa - dodał szef polskiej dyplomacji.
Nieoficjalnie od wysokich urzędników ONZ można usłyszeć, że spodziewają się oni, że jednym z kandydatów do tej funkcji będzie obecny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Rotfeld powiedział, że z jego rozmów z Kwaśniewskim wynika, że nie jest on na razie zainteresowany kandydowaniem.
Prezydent pytany we wtorek o pogłoski, że mógłby zostać sekretarzem generalnym ONZ odpowiedział, że "to raczej plotki, spekulacje gazetowe niż coś konkretnego; chciałbym, żeby to było jasne".
Podkreślił, że rozmowy podczas sesji będą dotyczyły przede wszystkim reform organizacji. Ale, jak dodał, "na pewno będzie wiele dyskusji, także dotyczących personaliów".
W czwartek Kwaśniewski poprowadzi podczas trwającego w Nowym Jorku Światowego Szczytu jeden z czterech tzw. okrągłych stołów. Będzie on prowadził takie forum po raz drugi, wcześniej miało to miejsce w 2000 r. podczas tzw. Szczytu Milenijnego.
Wezmą w nim udział przedstawiciele ponad 50 państw i m.in. przedstawiciele Banku Światowego. W piątek po południu polski prezydent na forum ONZ przedstawi sprawozdanie z prac tego gremium.
Tomasz Lisiecki, Katarzyna Glazer