Szczygło: dymisja gen. Czerwińskiego była słuszna
Aleksander Szczygło uważa, że dymisja wiceszefa MON Piotra Czerwińskiego była słuszna. Zdaniem byłego ministra obrony kierownictwo tego resortu powinno być wolne od wszelkiego typu podejrzeń. Polityk PiS podkreślił w "Śniadaniu w Trójce", że w związku z tym rządzący powinni bardzo dokładnie sprawdzać kandydatów na kierownicze stanowiska w tym resorcie.
05.01.2008 | aktual.: 05.01.2008 11:10
Inny z gości audycji, Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej, powiedział, że za weryfikację generała Czerwińskiego odpowiedzialne było Polskie Stronnictwo Ludowe. Senator Platformy dodał, że podanie się do dymisji wiceszefa MON było słusznym posunięciem, wynikającym z chęci oczyszczenia atmosfery wokół jego osoby. Gowin uważa też, że przyjęcie dymisji przez ministra Klicha było wyrazem dojrzałości rządu i umiejętności przyznania się do błędu.
Odnosząc się do wypowiedzi Gowina Jarosław Kalinowski z PSL dodał, że jego ugrupowanie faktycznie popierało kandydaturę generała, jednak nie miało informacji na temat jego przeszłości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu atmosfera w resorcie powinna zostać wyjaśniona.
Nazwisko Czerwińskiego pojawia się w sprawie śledztwo w kwestii nieprawidłowości w prowadzonych przetargach w latach 2003-2004 w jednej z jednostek podległych szczecińskiej 12. Dywizji Zmechanizowanej. Dochodzenie prowadzi poznańska prokuratura wojskowa. Na razie poznańscy śledczy nie postawili byłemu generałowi zarzutów. Z ujawnionych przez prokuraturę informacji wynika jedynie, że są dowody, które wskazują na ewentualne przekroczenie uprawnień dowódczych. Chodzi o wzięcie łapówki.