Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID. Hiszpania dopuszcza możliwość przyjęcia jednej dawki

Hiszpania dopuściła, aby osoby poniżej 55. roku życia, które chorowały wcześniej na COVID-19, były szczepione jedną dawką. Warunkiem jest przebycie infekcji koronawirusem w ciągu sześciu miesięcy przed szczepieniem oraz brak poważnych komplikacji zdrowotnych.
Share
Szczepionka na COVID. Hiszpania wprowadza zmiany w programie szczepień (zdjęcie ilustracyjne)
Szczepionka na COVID. Hiszpania wprowadza zmiany w programie szczepień (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
dhxnbuy

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało krajową strategię szczepień. Pojedyncza dawka szczepionki na COVID zostanie podana osobom poniżej 55. roku życia, które przeszły już zakażenie koronawirusem. Na podobne rozwiązanie na początku lutego zdecydowała się Francja. Z kolei we Włoszech trwa dyskusja w tej sprawie.

Szczepionka na COVID. Hiszpania wprowadza zmiany w programie szczepień

Na razie nie jest znany czas trwania oporności po zwykłej infekcji, ale według badań pojedyncza dawka wzmacnia poziom ochrony - informuje agencja Reuters. Chorzy, którzy nie mają poważnych komplikacji zdrowotnych, będą mogli otrzymać szczepionkę na COVID, jeśli przeszli infekcję w ciągu sześciu miesięcy przed zaszczepieniem.

dhxnbuy

Przeczytaj: Koronawirus. Hiszpania: Pies pomógł uratować zakażonego właściciela

Do czwartku jeden zastrzyk otrzymało ok. 2,2 mln osób z grup priorytetowych: mieszkańcy i personel domów opieki, osoby powyżej 80. roku życia oraz lekarze z pierwszej linii frontu. Ok. 1,2 mln osób otrzymało dwie pełne dawki. Na razie w Hiszpanii przyjęcia szczepionki na COVID odmówiło jedynie 2 proc. osób. Dotyczy to również tych, którzy nie mogli zostać zaszczepieni z powodów zdrowotnych.

Koronawirus. Hiszpania notuje spadki zakażeń

Sytuacja pandemiczna w Hiszpanii wygląda coraz lepiej. Średnia tygodniowa zapadalność na koronawirusa na 100 tys. mieszkańców wynosi 206. Jeszcze pod koniec stycznia wskaźnik wynosił 900. W czwartek odnotowano 9 568 przypadków i 345 zgonów. Łączny bilans pandemii wzrósł do 3,18 mln zakażeń oraz 68 468 ofiar.

dhxnbuy

Borys Budka: Jarosław Kaczyński odpływa od rzeczywistości, to smutne

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhxnbuy

Podziel się opinią

Share
dhxnbuy
dhxnbuy
Więcej tematów