Szczepionka na COVID a nowa mutacja koronawirusa. Są wyniki badań
Szczepionka na COVID od firm Pfizer i BioNTech wydaje się być skuteczna w zapobieganiu przed zakażeniem koronawirusem - takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykański koncern farmaceutyczny i naukowców z University of Texas Medical Branch.
08.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 03:56
Nową mutację koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy zidentyfikowano w grudniu w południowo-wschodnim rejonie Wielkiej Brytanii. Wystąpienie odmiany potwierdzono także m.in. w Republice Południowej Afryki. Do tej pory naukowcy nie mieli całkowitej pewności, czy wynalezione do tej pory szczepionki na COVID działają również i na nią. Najnowsze wyniki badań zdają się to jednak potwierdzać.
Analizę laboratoryjną przeprowadzili eksperci firmy Pfizer, która wspólnie z niemieckim BioNTechem jako pierwsza wyprodukowała skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Nowe badania nadzorowane były też przez naukowców z University of Texas Medical Branch w Galveston. Ich wyniki potwierdziły, że dopuszczona do obrotu wakcyna działa na nową mutacjęN501Y, którą wirusolodzy uznają za o wiele bardziej zaraźliwą.
Szczepionka na COVID. Wakcyna skuteczna też na nową odmianę wirusa
Podkreślono, że testy mają wstępny charakter, a ostateczna opinia musi zostać jeszcze sporządzona przez szerszą grupę przedstawicieli środowiska naukowego. Badań dokonano na podstawie krwi pobranej od osób, którym podano szczepionkę.
"Przetestowaliśmy 16 różnych mutacji i żadna z nich nie miała znaczącego wpływu na naszą szcepionkę. To dobra wiadomość - powiedział w rozmowie z agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer.
Naukowcy utrzymują, że zarówno szczepionkę firm Pfizer i BioNTech, jak i preparat firmy Moderna, który także wykorzystuje technologię RNA, można w razie potrzeby szybko modyfikować, aby przeciwdziałać nowym mutacjom wirusa. Zmiany wprowadzić można nawet w ciągu sześciu tygodni.
Zobacz też: Szczepienia polityków PiS poza kolejnością? Rzecznik rządu komentuje nieoficjalne informacje
Źródło: Agencja Reutera