Studium ciała na wystawie "Corpus" w Zachęcie
Prace ponad 20 artystów, m.in. Mariny Abramović, Aliny Szapocznikow i Zbigniewa Libery, można oglądać na wystawie "Corpus" w Zachęcie dostępnej dla publiczności od wtorku. Prezentowane dzieła inspirowane są książkami francuskiego filozofa Jean-Luca Nancy'ego.
02.09.2014 | aktual.: 02.09.2014 10:39
Wystawą "Corpus" Zachęta rozpoczyna cykl wystaw poświęconych ciału. Na ekspozycję składają się prace 23 artystów (w tym Samuela Becketta, Mariny Abramović, Aliny Szapocznikow, Zbigniewa Libery, Dominika Lejmana, Santiago Sierry, Any Mendiety), reprezentujących różne dziedziny sztuki, w tym rzeźbę, malarstwo, film. Artyści skupiają się na pokazaniu ciała w nieszablonowy sposób, np. przez ukazanie wnętrza organizmu na zdjęciach rentgenowskich.
Za inspirację do stworzenia wystawy posłużyły dzieła "Corpus" i "Corpus II. Writings on sexuality" współczesnego francuskiego filozofa Jean - Luc Nancy'ego. "Nancy jest jednym z pierwszych filozofów, który podjął tak dogłębnie tematykę ciała i cielesności" - oceniła kuratorka wystawy Maria Brewińska.
Według Brewińskiej "punktem wyjścia" dla zorganizowania wystawy stały się prace Dominika Lejmana i Marka Koniecznego. Wideo Lejmana pn. "Status (godzina z timecodem)" pokazuje anonimowe martwe ciało, które nawiązuje do znanego renesansowego obrazu Andrei Mantegni "Martwy Chrystus". Z kolei Marek Konieczny pokazał zdjęcia swojego nagiego ciała, pokrytego siniakami - jak mówiła Brewińska - "niczym malowidłami".
Kuratorka zwróciła uwagę, że Nancy pisze o ciele "jako ciele boskim, ciele ku chwale". Zauważyła też, że są na wystawie dzieła, które podejmują temat erotyki i przyjemności. Należą do nich m.in. prace Betty Tompkins, która prezentuje zdjęcia aktów seksualnych.
Jean-Luc Nancy to francuski filozof urodzony w 1940r. w Bordeaux. Studiował biologię i filozofię na Sorbonie. Obecnie jest emerytowanym profesorem filozofii na Universit, Marc Bloch w Strasburgu. Wykładał filozofię w Colmar, Berlinie, Irvine, San Diego oraz w Berkley. W 1995 roku został odznaczony Orderem Kawalerskim w uznaniu za zasługi dla kultury francuskiej. Wraz z Jacques'em Derridą współtworzył nurt dekonstrukcji w filozofii. Nancy tworzy też prace analityczne, komentując takich klasyków jak Hegel. W dziełach "Corpus" (2002) i "Corpus II. Writings on sexuality" (2013) podkreśla rolę jaką ciało pełni w religii, szczególnie chrześcijańskiej. Uważa, że ciało jest więzieniem dla duszy; podkreśla także jak istotna jest seksualność ludzkiego ciała.
Wystawa otwarta będzie do 19 października.