Trwa ładowanie...

"Strefa 30" w Krakowie. Coraz więcej miast chce wprowadzić ograniczenia prędkości do 30 km/h

Kraków, wzorem Katowic czy Łodzi, myśli o wprowadzeniu "strefy 30", czyli ograniczenia prędkości w newralgicznych punktach miasta do 30 km/h. Jak mówią przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wszystko z myślą o bezpieczeństwie pieszych.

Share
"Strefa 30" w Krakowie. Coraz więcej miast chce wprowadzić ograniczenia prędkości do 30 km/h
Źródło: Fotolia
d1okrag

- Chcemy, by osoby poruszające się po osiedlach czy enklawach mieszkalnych czuli się pewnie. W tych miejscach zastosujemy "strefę 30", ale również antyzatoki czy progi zwalniające - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT.

Równocześnie urzędnicy zapowiadają, ze nie będą tylko ograniczać ruchu. - W miejscach, gdzie pieszy powinien się czuć bezpiecznie, powinny być "strefy 30". Ale na arteriach, które rozładowują ruch będzie normalna prędkość, która będzie miała za zadanie zwiększenie przepustowości - dodaje Hamarnik.

d1okrag

Mimo że pomysł ograniczenia prędkości radni akceptują, to i tak nie wierzą w jego skuteczność.

- Nawet jak będzie się wprowadzało ograniczenia to i tak nikt się do nich nie zastosuje. To będzie kolejne martwe prawo - opowiada Wirtualnej Polsce Łukasz Wantuch, radny dzielnicowy.

Podobnego zdania jest Grzegorz Lipiec, radny sejmiku małopolskiego. - Jak przyjdzie deszcz, całe miasto stanie. Albo przepis będzie łamany notorycznie i będziemy gubić zawieszenie na każdym progu, albo ograniczenie sparaliżuje ruch w mieście - tłumaczy Lipiec.

Na terenie Krakowa objętych "strefą 30" jest na razie 6 proc. ulic. Wprowadzenie ograniczeń na innych drogach jest dokładnie analizowane i na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy zacznie obowiązywać.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1okrag

Podziel się opinią

Share
d1okrag
d1okrag
Więcej tematów