Strażnicy miejscy będą mogli legitymować uczniów
Strażnicy miejscy będą mogli legitymować uczniów, którzy w czasie lekcji nie przebywają w szkole - to jeden z zapisów w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który będzie omawiany na wtorkowym posiedzeniu rządu.
21.01.2008 | aktual.: 21.01.2008 20:08
W projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty - oprócz możliwości legitymowania uczniów przez straż miejską - znalazły się zapisy dotyczące upoważnienia ministra edukacji do wydania rozporządzeń w sprawie zatrudnienia i wynagradzania egzaminatorów i nauczycieli podczas egzaminów zewnętrznych, m.in. matur.
Zgodnie z projektem, nauczyciele ubiegający się o pracę w szkole, będą musieli przedstawić świadectwo o niekaralności.
W sobotę minister Katarzyna Hall zapowiedziała, że Sejm w najbliższym czasie zniesie obowiązek noszenia mundurków przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. To poszczególne szkoły będą decydować, czy uczniowie mają chodzić w mundurkach, czy nie - mówiła Hall w radiu RMF FM. W projekcie nie ma jednak zapisów dotyczących zniesienia obligatoryjności mundurków.
Jak powiedziała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, rządowy projekt nowelizacji będzie w Sejmie prawdopodobnie omawiany wraz z projektem nowelizacji ustawy zgłoszonym przez klub parlamentarny Lewica i Demokraci. Projekt LiD dotyczy właśnie zniesienia obowiązku noszenia mundurków na rzecz podejmowania decyzji w tej sprawie przez poszczególne szkoły.
O projekcie przypomniał także lider klubu parlamentarnego LiD Wojciech Olejniczak wyrażając zdziwienie zapowiedzią Hall. Jaka tu jest sensacja i nowość, jeśli LiD już w grudniu ubiegłego roku złożył w tej sprawie w Sejmie projekt ustawy. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby politycy, którzy mają dziś większość, zaczęli już nad tą ustawą pracować - powiedział.
Noszenie mundurków jest od 1 września obowiązkowe w szkołach podstawowych i w gimnazjach. W szkołach ponadgimnazjalnych o wprowadzeniu mundurków decyduje dyrektor placówki po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Zapisy takie zostały wprowadzone do ustawy o systemie oświaty, gdy ministerstwem edukacji kierował Roman Giertych.